Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » „W sercu Krakowa” — cykl podcastów

„W sercu Krakowa” — cykl podcastów

Międzynarodowe Centrum Kultury

13 podcastów W sercu Krakowa to stworzony przez Międzynarodowe Centrum Kultury cykl ciekawych opowieści z krakowskiego Rynku, które przybliżają dzieje poszczególnych kamienic, przywołują szczegóły z życia dawnych mieszkańców, przypominają o bezcennym dziedzictwie materialnym i niematerialnym. Przede wszystkim zaś pokazują Kraków jako miejsce szczególne na mapie Europy Środkowej.

Sercem dawnej stolicy Polski jest Rynek Główny. To tutaj znajduje się kamienica „Pod Kruki”, siedziba Międzynarodowego Centrum Kultury. Z okien tego budynku roztacza się widok na największy plac handlowy średniowiecznej Europy, od setek lat miejsce przecięcia szlaków kupieckich, wymiany towarów i idei, miejsce spotkań przedstawicieli różnych wyznań, kultur i narodowości. Od chwili założenia w 1257 roku Rynek Główny jest żywym zapisem historii polskiej państwowości i dziejów miasta oraz jego mieszkańców, ich kultury i obyczajów. W sercu Krakowa to seria podcastów będących zaproszeniem do poznawania tych historii.

W czasie pandemii, gdy zamknięto granice, a ruch turystyczny zamarł, centrum Krakowa z dnia na dzień opustoszało. Po raz pierwszy od wielu lat zaistniała okazja, by zobaczyć krakowski Rynek w jego czystej, doskonałej formie i przypomnieć sobie, jaki jest piękny. Teraz, gdy do serca Krakowa powoli wraca życie, MCK pragnie zachęcić do odkrywania na nowo tego fragmentu miasta, który wydawał się przez lata jedynie turystyczną pocztówką.

Spacerując po płycie Rynku Głównego i odwiedzając poszczególne budynki, odkrywamy kolejne warstwy dziejów Krakowa, poznajemy związane z Rynkiem legendy, dowiadujemy się o ludziach, którzy kiedyś tutaj mieszkali bądź odwiedzali miasto, uczymy się o dziejach sztuki i kultury. W ten sposób dziedzictwo kulturowe Krakowa staje się wehikułem zabierającym w podróż po epokach i miejscach. Staje się też lustrem, w którym obraz Krakowa można skonfrontować z historią wielu innych miast Europy Środkowej.

Cykl podcastów jest także odpowiedzią na akcję Bądź turystą w swoim mieście zainicjowaną przez prezydenta Krakowa, pana prof. Jacka Majchrowskiego. Jej celem jest przede wszystkim przywrócenie życia do historycznego centrum, a także poznanie tego fragmentu miasta, który wydawał się przez lata jedynie turystyczną atrakcją, a dzisiaj potrzebuje nowej definicji.

Lista tytułów:

1. Jedyny taki Rynek!

2. Lajkonik i spętany Eros

3. Wojciech, Wit i trąbka hejnalisty

4. Sukiennice — pępek miasta

5. Kamienica Czynciela — Wyspiański patrzy

6. Kamienica Szara — rodzynki z migdałami

7. Kamienica Hetmańska — dom królów

8. Kamienica Jabłonowskich-Potockich — arystokraci i ich pupile

9. Kamienica „Pod Kruki” — pierwszy salon miasta

10. Pałac „Pod Baranami” — nie tylko Piwnica

11. Pałac Spiski — Twardowski nad Tatrami

12. Pałac „Krzysztofory” — skarby diabła Boruty

13. Kamienica „Feniks” — kabaret i blichtr PRL-u

Wszystkie podcasty w ramach cyklu W sercu Krakowa są dostępne na stronie MCK.

Występują: Łukasz Galusek, Angelika Madura, Jacek Purchla, Helena Postawka-Lech i Michał Wiśniewski.

Każde nagranie trwa około 15 minut. Produkcja: Free Range Productions, MCK Kraków, 2020.

https://mck.krakow.pl/cykl-podcastow-w-sercu-krakowa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.