Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Oświadczenie w sprawie kolekcji Książąt Czartoryskich

Oświadczenie w sprawie kolekcji Książąt Czartoryskich

Andrzej Betlej

Jako dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie pragnę wyrazić głębokie zaniepokojenie medialnym zamieszaniem wokół zakupu przez Państwo Polskie kolekcji Książąt Czartoryskich. Wielokrotnie publicznie wyrażałem opinię, że z punktu widzenia bezpieczeństwa tego bezcennego zbioru sztuki jest to najlepsze rozwiązanie, a zasadność tego zakupu nie budzi najmniejszych wątpliwości.

Przez wiele dziesięcioleci pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie sprawowali z najwyższą starannością opiekę nad kolekcją, w ostatnich latach nawet wówczas kiedy Muzeum nie dysponowało możliwościami pełnej kontroli nad nią (np. decyzje o wypożyczeniach poszczególnych dzieł mogły być i były podejmowane z pominięciem MNK).

Jednocześnie pragnę podkreślić, że sprawa bezpieczeństwa kolekcji Książąt Czartoryskich została mi przekazana – jako nowemu dyrektorowi Muzeum Narodowego w Krakowie – jako najistotniejsza i najbardziej paląca kwestia mojej misji na tym stanowisku. W moim przekonaniu została ona ostatecznie rozwiązana w grudniu 2016 roku dzięki podjęciu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzji o zakupie kolekcji, a następnie przekazaniu jej Muzeum Narodowemu w Krakowie, co trwale wyeliminowało ryzyko jej utraty przez sprzedaż czy wywóz za granicę.

dr hab. Andrzej Betlej

dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.