Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wiadomości z Luxemburga

Wiadomości z Luxemburga

wort.lu

Wielkoxiążęca para odwiedziła Austrię

W poniedziałkowy ranek 15 kwietnia rozpoczęła się trzydniowa państwowa wizyta w Austrii luxemburskiej pary wielkoxiążęcej. Towarzyszyła jej misja gospodarcza ponad 50 przedstawicieli tego Xięstwa.

Wizytę zainaugurowało spotkanie w wiedeńskim Hofburgu. Po oficjalnym powitaniu odbyła się rozmowa pomiędzy JKW wielkim xięciem Henrykiem a prezydentem Heinzem Fischerem w obecności ich żon. Późnym przedpołudniem wielkoxiążęca para zwiedziła cesarski skarbiec, aby po obiedzie udać się na koncert Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego.

Następnie goście zostali przywitani przez burmistrza i jednocześnie premiera landu Wiedeń — pana Michała Häupla.

We wtorek nacisk położony był na tematy gospodarcze. Obszary biotechnologii, logistyki, produkcji żywności i turystyki stały w centrum misji gospodarczej. Wielkoxiążęca para zwiedziła Austriacką Bibliotekę Narodową. Głównym punktem wizyty była Prunksaal, jak również wystawa o obiekcie, który odegrał ważną rolę w historii Luxemburga i Domu Nassau-Weilburg.

W środę wielkoxiążęca para opuściła Wiedeń w kierunku Opactwa Benedyktynów w Melku. Po zwiedzaniu słynnego klasztoru następny ważny punkt programu: były obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen, w którym straciło życie ponad 60 Luxemburczyków. Para złożyła kwiaty przy pomniku ku czci tychże Luxemburczyków. Następnie program zwiedzania prowadził do „Stahlwelt” koncernu Voestalpine. Na koniec odwiedzono Ars Electronica w Linz.

Dość aktualny temat tajemnicy bankowej również mógł pojawić się w rozmowach. Luxemburg i Austria długo wspólnie broniły tej sprawy. Podczas gdy Wielkie Xięstwo wprowadzi od 2015 roku automatyczną wymianę informacji, alpejskie państwo nadal będzie się trzymać dotychczasowych zasad. My jako Austriacy chcemy pozostać przy naszej tajemnicy bankowej, która jest całkiem jasno wyrażona i zapisana w konstytucji. Osoba oszczędzająca i klient także mają prawo do tego, by wyłącznie jego partnerowi handlowemu – bankowi – wiadome było, ile wynosi wysokość i jakie są warunki kwoty zdeponowanej w tymże banku, powiedział wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Michał Spindelegger w wywiadzie dla „Luxemburger Wort”.

Bardzo się cieszymy w Austrii na tę państwową wizytę, która jest dobrze przygotowana. Wielki xiążę będzie miał różnorodny program najwyższej rangi — mówił przed wizytą prezydent Fischer w wywiadzie dla luxemburskiej gazety.

******

Podwójne urodziny na dworze Luxemburga

16 kwietnia na wielkoxiążęcym dworze świętowano podwójnie. JKW wielki xiążę Henryk obchodził swoje 58 urodziny, podczas gdy JKW xiążę Sebastian — 21.

Wielki xiążę przyszedł na świat 16 kwietnia 1955 roku w zamku Berzdorf. 14 lutego 1981 poślubił Marię Teresę Mestre, która urodziła się 22 marca 1956 w Mariano na Kubie i którą poznał podczas swoich studiów na Uniwersytecie Genewskim. 7 października 2000 r. Henryk wstąpił na tron. Jest ojcem piątki dzieci — wśród nich xięcia Sebastiana, który urodził się 16 kwietnia 1992 r. — jak również dziadkiem 2 wnuków.

W 2011 xiążę Sebastian zdał maturę w International School of Luxembourg. Obecnie uczęszcza na studia licencjackie w USA na kierunku marketing i komunikacja.

Z okazji podwójnych urodzin redakcja „Luxemburger Wort” przesłała jubilatom najszczersze życzenia.

opracowanie: Andrzej Krzyk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.