Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wielki xiążę Antoni Ginter nie żyje

Wielki xiążę Antoni Ginter nie żyje

Requiescat in pace

20 września 2014 roku, w wieku 91 lat, zmarł w Güldenstein (Holsztyn) władca Oldenburga, Jego Królewska Wysokość wielki xiążę Antoni Ginter. Urodził się w Lensahn 16 stycznia 1923 roku jako syn ówczesnego następcy tronu, wielkiego xięcia Mikołaja (1897-1970) i jego pierwszej żony, wielkiej xiężnej Heleny z domu zu Waldeck und Pyrmont (1899-1948).

7 sierpnia 1951 roku przyszły monarcha poślubił w Kreuzwertheim Jaśnie Oświeconą xiężniczkę Amelię zu Löwenstein-Wertheim-Freudenberg (ur. 1923). Z ich małżeństwa urodziło się dwoje dzieci: Jej Wysokość xiężniczka Helena (ur. 1953 w Rastede) i obecny władca Oldenburga, Jego Królewska Wysokość wielki xiążę Chrystian (ur. 1955 w Rastede). Syn Zmarłego i dotychczasowy następca tronu ożenił się w 1987 r. z hrabianką Karoliną zu Rantzau, z którą ma czwórkę dzieci: JKW xięcia Alexandra (1990), JW xięcia Filipa (1991), JW xięcia Antoniego (1993) i JW xiężniczkę Katarzynę (1997).

Wielkiego xięcia przeżyło także siedmioro braci i sióstr. Jego siostra Ryksa, mając piętnaście lat, zginęła w roku 1939 wskutek wypadku podczas jazdy konnej.

4 października odbyło się w oldenburskim kościele pw. św. Lamberta nabożeństwo żałobne. Po uroczystości długi kondukt żałobny przeszedł na cmentarz św. Gertrudy, gdzie monarchę pochowano w rodowym mauzoleum. Na pogrzebie obecni byli prawie wszyscy członkowie rodziny xiążęcej z Oldenburga, łącznie z dziećmi, a także członkowie Domów panujących i arystokracji z Prus, Schaumburg-Lippe, Hohenzollern, Wirtembergii, Badenii, Hanoweru, Saxonii-Coburga-Gothy, Szlezwiku-Holsztynu, Reuss, Leiningen, Croÿ, Bentheim-Steinfurt, Salm-Salm, Stolberg-Stolberg, Schönborn oraz Löwenstein-Wertheim-Freudenberg.

opracowanie: Dawid Świonder

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.