Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Królestwo Wirtembergii okryte żałobą

Królestwo Wirtembergii okryte żałobą

Requiescat in pace

Jego Królewska Mość król Wirtembergii Karol II zmarł 7 czerwca 2022 roku, w wieku 85 lat, po kilku dniach pobytu w klinice Świętej Elżbiety w Ravensburgu. Odszedł po długiej chorobie. Nowym władcą Wirtembergii jest dwudziestosiedmioletni wnuk Zmarłego, Jego Królewska Mość król Wilhelm III.

Najjaśniejszy Pan był drugim synem (piątym z sześciorga dzieci) późniejszego króla Wirtembergii Filipa (1893–1975) i jego drugiej żony, królowej Róży, z domu arcyxiężniczki austriackiej z linii toskańskiej (1906–1983), którzy wstąpili na tron 31 października 1939 r. Przyszedł na świat 1 sierpnia 1936 r. we Friedrichshafen i otrzymał imiona Karol Maria Piotr Ferdynand Filip Albert Józef Michał Pius Konrad Robert Ulryk. Studiował na Uniwersytecie w Tybindze, gdzie uzyskał doktorat z prawa. Następcą tronu został 29 czerwca 1959 r., gdy jego brat, xiążę Ludwik, zrzekł się swoich praw i miejsca w linii sukcesji, aby zawrzeć nierównoprawne małżeństwo.

Latem 1960 r. xiążę Karol poślubił francuską xiężniczkę Dianę Orleańską (ur. 24 marca 1940 r. w brazylijskim Petrópolis), córkę xięcia Henryka i xiężnej Izabeli (z domu xiężniczki brazylijskiej). Przyszła para królewska po raz pierwszy spotkała się w 1955 r., gdy Wirtembergowie odwiedzili Burbonów Orleańskich w ich portugalskiej willi La Quinta. Decyzja o zaręczynach zapadła 10 września 1959 r.

Ślub cywilny odbył się 18 lipca 1960 r. w obecności burmistrza Altshausen. Trzy dni później, 21 lipca, małżonkowie wzięli ślub kościelny w kaplicy zamku Altshausen. Podczas tej uroczystości Kościół reprezentowali prałat Sedelmeier i ojciec Odon OSB (1896–1964), stryj pana młodego. Panna młoda wystąpiła w diamentowej tiarze Wirtembergów. Wśród gości, prócz najbliższych rodzin nowożeńców, znaleźli się przedstawiciele różnych linii Domów Burbonów oraz Sabaudów.

Małżonkowie wstąpili na tron 17 kwietnia 1975 r. W nowej roli monarcha poświęcił się kierowaniu rodzinnym przedsiębiorstwem – Kamerą Dworską (Hofkammer des Hauses Württemberg z siedzibą we Friedrichshafen). Rozwijanie firm należących do dynastii, mecenat artystyczny i filantropia to jedne z zajęć, jakim poświęcają się władcy niemogący wypełniać swoich podstawowych obowiązków. Kamera, której działalność skupiała się na leśnictwie (5500 hektarów lasów) i rolnictwie (1000 hektarów gruntów ornych), stała się aktywna również w sektorze nieruchomości i finansów. W jej skład wchodzi 700 nieruchomości, w tym 50 hektarów winnic, pałac Monrepos w pobliżu Ludwigsburga i kilka pól golfowych. 19 stycznia 2020 r., podczas spotkania w zamku Altshausen, król ogłosił, iż ze względu na stan zdrowia przekazał prowadzenie przedsiębiorstw należących do dynastii synowi, Jego Królewskiej Wysokości xięciu Michałowi.

Najjaśniejszy Pan został odznaczony m.in. Orderem Złotego Runa (Austro-Węgry), Krzyżem Wielkim Orderu Alberta Niedźwiedzia (Anhalt), Krzyżem Wielkim Orderu Rycerskiego Świętego Huberta (Bawaria) oraz Wielkim Łańcuchem Orderu Najwyższego Świętego Zwiastowania (Sardynia). Był baliwem Wielkiego Krzyża Sprawiedliwości Świętego Konstantyńskiego Orderu Wojskowego Świętego Jerzego oraz baliwem Wielkiego Krzyża Honoru i Dewocji Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty. Otrzymał honorowe obywatelstwa gminy Altshausen i górnoaustriackiej miejscowości Hinterstoder. W 2008 roku otrzymał również doktorat honoris causa Wyższej Szkoły Filozoficzno-Teologicznej w Vallendarze. Władca wspierał Niemiecki Czerwony Krzyż, inicjatywy otaczające opieką dzieci zmagające się z chorobami nowotworowymi oraz liczne fundacje i stowarzyszenia skoncentrowane na pracy z młodzieżą, historii, sztuce, edukacji i sporcie.

W 2020 r. król Karol i królowa Diana świętowali diamentowe gody. Dochowali się sześciorga dzieci, Ich Królewskich Wysokości xięcia Fryderyka (1961–2018; poślubił Jaśnie Oświeconą xiężniczkę Marię Wilhelminę zu Wied), xiężniczki Matyldy (ur. 1962; jej mężem jest JO xiążę Eryk von Waldburg zu Zeil und Trauchburg), xięcia Eberharda (ur. 1963; żonatego z Dezyderią Copf), xięcia Filipa (ur. 1964; poślubił JKW xiężniczkę Marię Karolinę Bawarską), xięcia Michała (ur. 1965; mąż Julii Storz) i xiężniczki Fleur (ur. 1977; jej mężem jest hrabia Maurycy Ludwik von Goëß). Zmarły pozostawił też szesnaścioro wnucząt i prawnuczkę.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.