Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Rozszerzą wirtualną bazę danych małopolskich muzeów

Rozszerzą wirtualną bazę danych małopolskich muzeów

Nauka w Polsce

Portal Wirtualne Muzea Małopolski, uruchomiony we wrześniu 2013 roku, powiększy się o kolejne zdigitalizowane obiekty. Ruszyła realizacja projektu „Wirtualne Muzea Małopolski Plus”, dofinansowanego z Wieloletniego Programu KULTURA+.

W ramach nowej odsłony programu powstaną cyfrowe wizerunki ponad 120 nowych eksponatów. Na portalu pojawią się zabytki z dwóch nieobecnych tam dotąd placówek — Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i Państwowych Zbiorów Sztuki z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dodatkowe obiekty zostaną zdigitalizowane z obecnego już na portalu Muzeum Geologicznego ING PAN. Zbiory placówki cieszą się ogromną popularnością wśród odbiorców portalu. Podobnie będzie w przypadku eksponatów z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, którego kolekcja egiptologiczna rozpala wyobraźnię, przenosząc nas w świat starożytnych cywilizacji.

Do tej pory na portalu http://muzea.malopolska.pl można obejrzeć ponad 700 eksponatów muzealnych, z czego około 500 w trójwymiarze, a 200 w formacie 2D, wybranych z kolekcji 35 muzeów.

W ramach kontynuacji projektu zostanie też rozbudowana infrastruktura sprzętowa Regionalnej Pracowni Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury, który jest jednym z realizatorów projektu, co pozwoli na uzyskanie jeszcze lepszej jakości materiału udostępnianego na portalu.

Projekt jest realizowany przez Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Małopolski Instytut Kultury, w porozumieniu z muzeami z terenu Małopolski.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.