Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wizyta królowej Sonii w Lillehammer

Wizyta królowej Sonii w Lillehammer

Royal Central

22 października 2020 roku Jej Królewska Mość królowa Sonia otworzyła wystawę w Muzeum Maihaugen w Lillehammer. Prezentacja, zatytułowana Impulsy i rozmieszczona na prawie ośmiuset metrach kwadratowych, zgromadziła ponad tysiąc skarbów rodzimej kultury, noszących równocześnie ślady światowych inspiracyj.

Na terenie muzeum królową powitali m.in. gubernator okręgu Knut Storberget, burmistrz Ingunn Trosholmen i komendant policji Johan Brekke. Najjaśniejsza Pani w przemówieniu inaugurującym wydarzenie podkreśliła, że wraca do Maihaugen z wielką przyjemnością i czuje się w nim jak w domu. Jej zdaniem pracownicy tej instytucji tak prezentują dawną kulturę norweską, iż zwiedzający dzięki nowo nabytej wiedzy dostrzegają związki między czasami, w których żyją, a przeszłością. Królowa wyraziła nadzieję, że wystawa ucieszy szerokie rzesze norweskich i zagranicznych odbiorców. Ci ostatni być może rozpoznają wpływy swoich ojczyzn na dzieła powstałe przed kilkuset laty w dolinie Gudbrandsdalen. Jako przykład inspiracyj monarchini wskazała pochodzący z Grecji motyw akantu, który stał się ważnym punktem odniesienia dla norweskiego malarstwa i drzeworytnictwa.

Oprawę muzyczną wernisażu stanowiły dzieła Edwarda Griega. Po uroczystości Kåre Hosar, kurator wystawy, zaprezentował Najjaśniejszej Pani okazałe sanie i osiemnastowieczną sztukę ludową z Gudbrandsdalen. Wśród innych godnych uwagi artefaktów znalazły się broń z czasów inwazji szkockiej na Norwegię, do której doszło w 1612 r., oraz rewolwer datowany na 1597 r. Na wystawie można również zobaczyć dzieła średniowiecznej sztuki kościelnej, ubrania, gobeliny, samochody zabawki, instrumenty muzyczne czy teatr lalek.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.