Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » W Poznaniu wystawa o mezopotamskich władcach

W Poznaniu wystawa o mezopotamskich władcach

Nauka w Polsce

Jakie szaty nosili mezopotamscy władcy i jak bardzo ich władza przenikała się z religią – m.in. tego dowiedzą się zwiedzający wystawę Kto był królem? Kto nie był królem? Władcy Starożytnej Mezopotamii w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Ekspozycja będzie czynna od piątku [13 kwietnia 2018 r.].

Jak powiedział PAP jeden z kuratorów wystawy, Łukasz Bartkowiak, ekspozycja jest próbą spopularyzowania wiedzy o starożytnej Mezopotamii. Według niego ten region świata rzadko pojawia się w podręcznikach historii, dlatego tym bardziej istotne jest prezentowanie jego dziejów na wystawach.

Wiemy, kto to jest Hammurabi, coś niecoś słyszeliśmy o zigguratach, ale głębiej w temat wchodzimy rzadko – powiedział Bartkowiak.

Na ekspozycji Kto był królem? Kto nie był królem? Władcy Starożytnej Mezopotamii będzie można obejrzeć około 30 oryginalnych zabytków mezopotamskich z różnych okresów. To, co wybrzmiewa najbardziej z tej wystawy, to wątek bardzo ścisłej relacji władca – bóstwo i wszystkie wątki teokratyczne – podkreślił Bartkowiak.

Jak czytamy w opisie wystawy, ekspozycja ma na celu zaprezentowanie meandrów mezopotamskiej monarchii. Według jednego ze starożytnych mitów bóg Enki przekazał bogini Inannie niezwykły dar. Był to podarunek mający wyróżniać mieszkańców Mezopotamii spośród innych ludzi, była nim władza królewska! Panowanie na ziemi z boskiego nadania było przepełnione wieloma niezwykłymi elementami. Często wymagało od władców pogodzenia sprzeczności teokratycznych tradycji i iście ludzkich pragnień – czytamy w zaproszeniu muzealników.

Wśród prezentowanych eksponatów pojawią się m.in. teksty kommemoratywne, korespondencja, pieczęcie cylindryczne i cegły z imieniem króla Nabuchodonzora II z Babilonu. Artefakty pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie (Kolekcja Książąt Czartoryskich), Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Archeologicznego w Krakowie i w Poznaniu. Kurator zaznaczył, że większość z nich rzadko prezentowana jest na wystawach – wiele z nich na co dzień przechowywanych jest w magazynach muzealnych.

Uzupełnieniem wystawy są rekonstrukcje strojów władców Mezopotamii (z czterech różnych epok) prezentowane na manekinach. Kuratorzy zadbali również o część interaktywną wystawy – zwiedzający będą mogli zagrać w wielkogabarytową grę królewską z epoki starożytnej. W ten sposób poznają rozrywki królewskie sprzed kilku tysięcy lat – podkreślił Bartkowiak.

Wystawa będzie czynna w siedzibie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – Pałacu Górków – od 13 kwietnia do 30 września 2018 r. Jej kuratorem, obok Łukasza Bartkowiaka, jest Kamila Dolata-Goszcz.

Szymon Zdziebłowski

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.