Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wielki xiążę Henryk w Oslo

Wielki xiążę Henryk w Oslo

Tageblatt Online

JKW wielki xiążę Luxemburga Henryk rozpoczął w poniedziałkowy poranek trzydniową wizytę państwową w Norwegii. Przybył na zaproszenie króla Norwegii Haralda V.

Wizyta wielkiego xięcia potrwa do 1 czerwca. Towarzyszy mu JKW wielka xiężna Maria Teresa. Wśród członków oficjalnej delegacji jest wicepremier i minister spraw zagranicznych Jan Asselborn oraz minister gospodarki Jeannot Krecké. W towarzystwie wielkiego xięcia przybyła też liczna reprezentacja luxemburskiego świata biznesu.

Na delegację z Luxemburga oczekuje urozmaicony program pobytu w Oslo i Trondheim. Odwiedzą historyczne obiekty, takie jak Muzeum statku Fram czy też twierdza Akershus. Będą również gośćmi m.in. centrum badawczego krajowego giganta energetycznego Statoil oraz Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii. Energia będzie głównym z podejmowanych tematów, zarówno odnawialna, jak i pochodząca z paliw kopalnych. Wizyta ta jest zatem również natury gospodarczej.

Serdeczne powitanie gości z Luxemburga

Serdeczne powitanie gości z Luxemburga

Na lotnisku w Oslo wielki xiążę Henryk został przywitany przez JXW norweskiego xięcia Haakona. Właściwe przyjęcie odbyło się niedługo potem przed pałacem królewskim w Oslo. Wielki xiążę został przywitany z honorami wojskowymi przez IKM króla Haralda V i królową Sonję. Ulice prowadzące do pałacu obstawili żołnierze w mundurach paradnych. Wydarzenie zgromadziło wielu widzów, którzy chcieli zobaczyć z bliska gości z Luxemburga.

Tłumaczenie: Mateusz Zbróg, opracowanie: Adrian Nikiel

Za: http://www.tageblatt.lu/nachrichten/luxemburg/story/Groe-herzog-Henri-in-Oslo-20867643 z 30 maja 2011 r. Pod tym samym adresem więcej zdjęć dokumentujących wizytę.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.