Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zaszczytny koncert w stołecznej filharmonii

Zaszczytny koncert w stołecznej filharmonii

JKW wielki xiążę Jan obchodził urodziny

Nowy rok w rodzinie wielkiego xięcia zaczął się okrągłym jubileuszem. 5 stycznia 2011 roku Jego Królewska Wysokość wielki xiążę Jan, który jest także xięciem Nassau oraz xięciem z domu Burbonów Parmeńskich, skończył 90 lat. Aby okrągła rocznica została odpowiednio uczczona, zorganizowano koncert w filharmonii.

Spotkanie zgromadziło ponad 1300 wyśmienitych gości. Obok czcigodnego Jubilata byli także obecni: Ich Królewskie Wysokości panujący wielki xiążę Henryk i wielka xiężna Maria Teresa, pozostałe dzieci i wnuki oraz Ich Królewskie Mości król i królowa Belgów. Pod batutą australijskiego dyrygenta Ryszarda Tognettiego Luxemburska Orkiestra Filharmoniczna wykonała XLI symfonię Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz VIII symfonię Ludwika van Beethovena. Wystąpili także muzycy Orchestre d’Harmonie de l’Union Grand-Duc Adolphe z twórczością Jana Pawła Frischa. Dyrygował niderlandzki dyrygent Jan Cober.

Po muzycznej części uroczystości na scenę weszło dziewiętnaścioro wnucząt Jubilata, w imieniu których mowę gratulacyjną wygłosił JKW wielki xiążę Wilhelm.

Edukacja, kariera wojskowa i panowanie

Wielki xiążę Jean urodził się 5 stycznia 1921 roku w zamku Berg, gdzie także zdobył podstawowe wykształcenie. Od 1934 do 1938 roku uczęszczał do collage’u z internatem w Ampleforth (Yorkshire), następnie studiował prawo i nauki polityczne na uniwersytecie Laval w Quebecu. Walczył podczas drugiej wojny światowej przeciwko Niemcom, zajmującym wtedy Luxemburg, jako ochotnik na służbie brytyjskiej w szeregach Gwardii Irlandzkiej (od 1942 r.). W czerwcu 1944 roku lądował wspólnie z aliancką flotą w Normandii, brał udział w walce pod Arnhem oraz bitwie o Ardeny. Gdy wrócił do ojczyzny, był witany przez naród jako bohater.

W 1953 roku wstąpił w związek małżeński z belgijską xiężniczką Józefiną Szarlottą. Z tego małżeństwa urodziło się xiążęcej parze pięcioro dzieci. Jan wstąpił na tron po abdykacji swojej matki Szarlotty 12 listopada 1964 roku i był przez prawie 36 lat, a więc do 7 października 2000 r. głową Luxemburga. Pięć lat później zmarła jego żona.

Wielki xiążę znany jest jako miłośnik przyrody i entuzjasta skautingu. Chętnie czyta książki i lubi klasyczną muzykę. Oprócz tego, mógłby ciągle zajmować się fotografią, jeździectwem, jazdą na nartach, także wodnych, pływaniem, łowieniem ryb.

Tłumaczenie: Paweł Korzondkowski, opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.