Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wspomnienie o Przyjacielu

Wspomnienie o Przyjacielu

x. Rafał Trytek ICR

W piątek około godz. 16.30 czasu polskiego zmarł Wielebny x. Antoni Cekada (1951–2020). Śmierć miał spokojną, gdyż umierał w otoczeniu JE x. biskupa Daniela L. Dolana i innych duchownych posługujących w kościele pod wezwaniem świętej Gertrudy Wielkiej (West Chester, Ohio) – którego był współbudowniczym, w którym przez wiele lat pełnił owocną posługę duszpasterską (był również organistą) i gdzie napisał swoje najlepsze artykuły teologiczne.

Obrona świętej Wiary rzymskokatolickiej byłą treścią Jego kapłańskiego życia – od chwili święceń, które przyjął z rąk arcybiskupa Marcelego Lefebvre’a w 1977 roku. W 1983 r. został usunięty z Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X ze względu na opór wobec narzucenia liturgii modernisty Anioła Roncallego („Jana XXII”) przez władze FSSPX – co było złamaniem zobowiązania danego przez arcybiskupa Lefebvre’a duchownym z krajów anglojęzycznych i niemieckich. Do końca życia pozostał wierny liturgii świętego papieża Piusa X, którego naśladował, konsekwentnie zwalczając modernizm i religię ufundowaną na postanowieniach Vaticanum II.

Miałem zaszczyt poznać xiędza Antoniego podczas święceń kapłańskich w 2007 r. X. Cekada był bardzo kontaktowym, uczynnym, pełnym humoru duchownym. Jego artykuły, obok pism JE x. biskupa Donalda J. Sanborna, były tymi, które zaważyły również na mojej decyzji o jednoznacznym odrzuceniu modernizmu i – w ramach obozu sedewakantystycznego – zwalczaniu religii soborowej. Znakomite publikacje x. Cekady można znaleźć na stronach sedevacante.pl i ultramontes.pl. Nazwałem x. Cekadę Przyjacielem, ponieważ Jego kapłański dorobek decydująco przyczynił się do okrzepnięcia naszych struktur również w Polsce.

X. Antoni Cekada umierał, mając na ustach modlitwę, której nauczyła Go włoska matka (ojciec x. Cekady był Słoweńcem): Słodkie Serce Jezusa – bądź moją miłością, Słodkie Serce Maryi – bądź moim zbawieniem.

Niech spoczywa w pokoju.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.