Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » „Wszyscy święci w MNK” w przestrzeni cyfrowej

„Wszyscy święci w MNK” w przestrzeni cyfrowej

Muzeum Narodowe w Krakowie

Wizerunki wielu popularnych, ale także zapomnianych dzisiaj świętych z kolekcji grafik Muzeum Narodowego w Krakowie można już oglądać na platformie Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe. W Internecie można także wysłać e-kartkę ze swoim patronem. Do końca roku specjaliści z MNK chcą zdigitalizować 1,4 tys. grafik z wizerunkami świętych.

Zbiór ten nie był wcześniej publikowany, a należy do ciekawszych w Europie. Opisując grafiki, muzealnicy sprawdzają katalogi m.in. Muzeum Brytyjskiego, Biblioteki Kongresu USA czy wiedeńskiego Muzeum Albertina.

W cyfrowym katalogu „Wszyscy święci w MNK” – oprócz fotografii oraz informacji o autorze grafiki i czasie jej powstania – zamieszczona jest nota popularnonaukowa. Specjaliści wyjaśniają w niej symbolikę dzieła, ikonografię postaci, przypominają historię ośrodków pielgrzymkowych i sanktuariów, a także wydarzenia i legendy związane z postacią konkretnego świętego.

Ludzie lubią historię, lubią dowiadywać się o swoim pochodzeniu i tradycji – takie założenie przyjęliśmy, typując zbiory do projektu. W tym nurcie mieści się również wiedza o własnej duchowości, czy też ściślej – pobożności, prezentowana poprzez unikatowe przedstawienia, ilustrujące całe bogactwo kulturowe świadczące o trendach i kierunkach rozwoju pobożności człowieka – mówi pani Agnieszka Widacka-Bisaga, pełnomocnik dyrektora MNK do spraw digitalizacji.

Zdigitalizowane grafiki można zobaczyć na portalu Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe po wpisaniu w jego wyszukiwarkę hasła „święci”. Zbiór jest sukcesywnie uzupełniany. Projekt jest finansowany z programu ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego „Kultura+”.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.