Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wystawa monarszych pamiątek

Wystawa monarszych pamiątek

Ambasada Królestwa Norwegii

Król Norwegii Harald V i Królowa Sonja są rówieśnikami i w 2012 r. będą obchodzić swe 75. urodziny. Z tej okazji rząd norweski ufundował 30 mln NOK na sfinansowanie wystawy objazdowej, prezentującej pamiątki związane z Rodziną Królewską. Wystawa, składająca się z 6 ekspozycji, będzie jedną z atrakcji specjalnego, rocznicowego programu. Otwarcie pierwszej ekspozycji planowane jest na 16 lutego br. w Oslo.

Wystawa będzie się składała z serii 6 ekspozycji: pierwsza z nich zostanie otwarta 16.02. 2012 r. w Muzeum Sztuki Dekoracyjnej i Projektowania (Kunstindustrimuseet) w Oslo; druga ekspozycja planowana jest na maj 2012 w Bergen; trzecia ekspozycja zostanie obwieziona jesienią br. po całym kraju i będzie zawierała zdjęcia i pamiątki z wygnania podczas II Wojny Światowej, gdy Rodzina Królewska ukrywała się w Anglii i USA; czwartą będzie obwoźna wystawa fotografii królewskich, skierowana do uczniów szkół norweskich; w 2013 roku pokazane będą dwie ostatnie ekspozycje: pojazdów królewskich 1905-1940 (w Trondheim) i obrazów olejnych (w Tromsø).

Większość eksponatów stanowią podarki dla rodziny królewskiej, zbierane i konserwowane od wielu lat i na co dzień przechowywane w specjalnym skarbcu z dala od publiczności. Są wśród nich: dary, otrzymane podczas podróży królewskich, walizki i inne akcesoria podróżne, oficjalne stroje: suknie i uniformy zakładane podczas wizyt królewskich, biżuteria, obrazy, fotografie, zastawy królewskie, powozy i in.

Wśród eksponatów znajdzie się oryginalna kareta królewska, która wiozła Króla Haakona VII i jego małżonkę Królową Maud, dziadków Króla Haralda V, do Katedry Nidaros w Trondheim na koronację w 1906 r.

Król Norwegii Harald V urodził się 21 lutego 1937, a Królowa Sonja 4 lipca 1937.

www.kongehuset.no

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.