Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wystawa o Wittelsbachach

Wystawa o Wittelsbachach

damals.de

Na wystawę „Wittlesbachowie nad Renem. Palatynat i Europa” (Die Wittelsbacher am Rhein. Die Kurpfalz und Europa), którą z okazji Roku Wittelsbachów od 8 września 2013 roku będzie można zobaczyć w barokowym pałacu w Mannheim i tamtejszym Arsenale, powróci do Palatynatu dziesięć drogocennych, bogato zdobionych xiążek. Manuskrypty w trakcie wojny trzydziestoletniej zostały przewiezione z Bibliotheca Palatina w Heidelbergu do Rzymu i tworzą teraz, jako depozyt z Biblioteki Watykańskiej, centralny punkt wystawy.

Bibliotheca Palatina to najważniejszy zbiór xiążek Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Gdy w sierpniu 1622 r. generał Jan von Tilly, dowódca Ligi Katolickiej, zajął Palatynat, papież Grzegorz XV przeforsował przetransportowanie zasobów do Biblioteki Watykańskiej. Wprawdzie w 1816 r. na podstawie ustaleń Kongresu Wiedeńskiego niemieckie rękopisy wróciły do biblioteki Uniwersytetu w Heidelbergu, jednakże manuskrypty łacińskie pozostały w Rzymie.

Wypożyczenie obejmuje m.in. rękopis astrologiczno-astronomiczny Sebastiana Münstera, jak i bogato ilustrowaną teologiczną rozprawę Winanda von Steega. Łącznie na wystawę w Mannheim złoży się około 600 exponatów.

opracowanie: Andrzej Krzyk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.