Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » X. Filip Guépin (1951–2023)

X. Filip Guépin (1951–2023)

x. Rafał Trytek ICR

We wtorek, 7 lutego AD 2023, w święto św. Romualda Opata, zmarł znany katolicki tradycjonalista, kapłan i rojalista – x. Filip Guépin. W 1971 r. wstąpił do międzynarodowego seminarium św. Piusa X w Écône, m.in. wraz z Donaldem J. Sanbornem. W 1977 r., w święto św. św. Piotra i Pawła, został wyświęcony na kapłana przez arcybiskupa Marcelego Lefebvre’a. Święcenia kapłańskie otrzymał wtedy również śp. x. Antoni Cekada.

W 1980 roku x. Filip Guépin został usunięty, wraz z czterema innymi francuskimi kapłanami, z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X za integralne wyznawanie Wiary katolickiej, czyli pozycję non una cum. Przez wiele lat z oddaniem pracował jako duszpasterz w północno-zachodniej Francji, zakładając m.in. kaplicę pw. Chrystusa Króla w Nantes. Prawdziwy Wandejczyk według ducha, ukochał Kościół Święty i Francję katolicką. Miał szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Królowej Francji, św. Anny, św. Joanny d’Arc i innych świętych francuskich. Ten łagodny i radosny kapłan całym sercem oddany był parafianom i wyniszczał się w pracy dla dusz. Jego miłość i miłosierdzie wszystkich budowały. Jednocześnie prowadził bezkompromisową walkę z modernizmem i jego adeptami.

2 września 2021 r., w święto św. Stefana, króla węgierskiego i pierwszy czwartek miesiąca, w kaplicy pw. Chrystusa Króla JE x. biskup Donald J. Sanborn wyświęcił na kapłana x. Henryka Chappot de la Chanonie z Instytutu Rzymskokatolickiego, który aż do śmierci x. Guépin wspomagał go duszpastersko. Na barkach tego młodego kapłana spoczął teraz ciężar troski o dusze.

Requiescat in pace!

x. Rafał Trytek

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.