Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wizyta xięcia Alojzego i xiężnej Zofii w Polsce

Wizyta xięcia Alojzego i xiężnej Zofii w Polsce

Luxarazzi

Portal Luxarazzi odnotował wizytę w Polsce członków jakobickiej rodziny królewskiej – Jaśnie Oświeconego xięcia Alojzego, regenta i następcy tronu Liechtensteinu, oraz jego małżonki, Jej Królewskiej Wysokości xiężnej Zofii, obecnie zajmującej drugie miejsce w linii sukcesji tronów Anglii, Szkocji i Irlandii – którzy 22 marca 2017 roku spotkali się z panem prezydentem Andrzejem Dudą i jego żoną, panią Agatą Kornhauser-Dudą, oraz wicepremierem, panem Piotrem Glińskim. Tematem rozmów, oprócz dwustronnych relacyj między Polską i Liechtensteinem, były m.in. przyszłość Europy, Brexit i polityka imigracyjna. Szczególną okazją do wizyty w Polsce była jednak repatriacja archiwów rodziny xiążęcej i dokumentów pochodzących z Gdańska.

W 1944 roku sowieccy okupanci ukradli część archiwów Domu Liechtensteinów znajdujących się w zamku Liechtenstein w miejscowości Maria Enzersdorf (Dolna Austria) i wywieźli je do Moskwy. Przez kilkadziesiąt lat dokumenty uchodziły za utracone, jednak w 1993 r. niektóre z nich zostały odnalezione w archiwach rosyjskiej stolicy i zwrócone rodzinie xiążęcej. Okazało się, że wśród nich są także materiały gdańskie, natomiast część zdobyczy z Austrii trafiła do Gdańska już w 1958 r. Do dziś nieznane są powody tego zamieszania, ostatecznie Dom Liechtensteinów odzyskał historyczne dokumenty sprzedaży i dotyczące zagadnień prawnych, umowy, protokoły oraz tablice genealogiczne opracowywane od XVI do XIX wieku.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.