Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zmarł xiążę Jan Fryderyk zu Castell-Rüdenhausen

Zmarł xiążę Jan Fryderyk zu Castell-Rüdenhausen

Requiescat in pace

W wieku 66 lat – 30 października 2014 roku – zmarł JO xiążę Jan Fryderyk zu Castell-Rüdenhausen. Pomimo jego długiej walki z nowotworem wiadomość o śmierci xięcia nadeszła niespodziewanie. Ostatnie tygodnie życia spędził w swoim ulubionym pałacu myśliwskim na Friedrichsbergu (powiat Kitzingen), gdzie także zmarł.

Jan Fryderyk był bardzo silnie związany ze swoją rodzinną gminą, której wielokrotnie pomagał w rozwiązywaniu problemów. Zawsze przyjazny mieszkańcom, zapamiętany został jako mecenas wielu związków, drużyn, organizacyj. Cechowała go równocześnie skromność i hojność, a także duże poczucie humoru. Był człowiekiem przywiązanym do tradycji.

Od 1989 roku prowadził rozliczne przedsiębiorstwa i interesy, m.in. prywatny bank i gospodarstwo rolne. Natura i myślistwo ukształtowały dużą część jego życia. Był zapalonym myśliwym, lecz również skarbnikiem International Council for Game and Wildlife Conservation, międzynarodowej organizacji chroniącej zwierzynę łowną. Inną jego pasją była jazda powozami konnymi.

Odpowiedzialność za przedsiębiorstwa przekazał rok temu swojemu synowi i następcy, JO xięciu Ottonowi.

Wraz ze swoją żoną Marią, z domu hrabianką von Schönborn-Wiesentheid, mieli czworo dzieci. Xiążę bardzo chętnie spędzał czas na Friedrichsbergu oraz w Portugalii, gdzie jego żona posiadała dom. Pozostawił w żałobie sześcioro rodzeństwa z rodzinami (jego brat zmarł w 2010 roku).

Uroczyste przewiezienie ciała z pałacu do ewangelickiego kościoła pw. św. św. Piotra i Pawła w Rüdenhausen nastąpiło 7 listopada o godz. 19, a uroczystości pogrzebowe odbyły się dzień później o 12. Doczesne szczątki złożono w xiążęcej krypcie.

opracowanie: Andrzej Krzyk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.