Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Xiążę Eudes nie żyje

Xiążę Eudes nie żyje

Requiescat in pace

Jego Cesarska i Królewska Wysokość xiążę Eudes zmarł 13 sierpnia 2020 roku w Rio de Janeiro. Miał 81 lat, od dłuższego czasu zmagał się ze złym stanem zdrowia. O śmierci xięcia poinformował sekretariat jego brata, Jego Cesarskiej i Królewskiej Mości cesarza Brazylii Ludwika I.

Xiążę Eudes Maria Rajner Piotr Józef Michał Gabriel Rafał Gonzaga de Orléans e Bragança przyszedł na świat 8 czerwca 1939 r. w Mandelieu, był drugim synem cesarza Brazylii Piotra Henryka (1909–1981) i cesarzowej Marii Elżbiety z Wittelsbachów (1914–2011). Urodzony podczas emigracji rodziny monarszej, xiążę został zgodnie z konstytucją Cesarstwa zarejestrowany przez konsulat generalny Brazylii w Paryżu jako obywatel Brazylii. Jego chrzest odbył się w kaplicy siedziby jego babci ze strony ojca, xiężnej Marii. Ojcem chrzestnym został xiążę Rajner, diuk Castro.

Kiedy jego rodzina zamieszkała w Rio de Janeiro, xiążę Eudes, biegle władający językami portugalskim, francuskim, niemieckim i angielskim, rozpoczął naukę w Kolegium świętego Ignacego. Po przeprowadzce na południe kontynuował edukację w Kolegium Chrystusa Króla, szkole prowadzonej przez niemieckich duchownych, i ukończył ją w 1957 r. Idąc następnie za radą ojca, xiążę wstąpił do Szkoły Marynarki Wojennej i Szkoły Okrętów Podwodnych, stając się jednym z najwybitniejszych brazylijskich specjalistów w zakresie okrętów podwodnych. Jego edukację zwieńczyły podyplomowe studia z ekonomii w Fundacji Getuliusza Vargasa oraz kursy specjalizacyjne na Uniwersytecie Cambridge.

3 czerwca 1966 r., planując małżeństwo morganatyczne, xiążę zrzekł się praw do tronu Brazylii. 14 maja 1967 r. w São Paulo poślubił Annę Marię de Cerqueira César e Moraes de Barros (ur. 1945 w São Paulo). Małżonkowie mieli dwoje dzieci: Ich Królewskie Wysokości xięcia Ludwika Filipa (ur. 1969, członek Izby Deputowanych) i xiężniczkę Annę Luizę (ur. 1971). Rozwiedli się 22 marca 1976 r., a cztery dni później xiążę znalazł się w stanie faktycznej bigamii, biorąc ślub cywilny w Rio de Janeiro. Jego kolejną wybranką była Mercedes Williamsens Neves da Rocha (ur. 1955 w Petrópolis). Z tego związku narodziło się czworo dzieci: Eudes (ur. 1977), bliźniaczki Maria Antonia i Maria Franciszka (ur. 1979) oraz Wawrzyniec (ur. 1985). Podczas „miesiąca miodowego” na Jamajce w kwietniu 1976 r. xiążę i Mercedes przeżyli wypadek lotniczy – samolot, którym lecieli, rozbił się, a jego pasażerowie pozostawali zaginieni przez cztery dni. Ostatecznie zarówno oni, jak i pilot Ronald Fletcher, zostali odnalezieni żywi.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.