Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » JKW xiążę Henryk nie żyje

JKW xiążę Henryk nie żyje

Royal Musings

Marszałek duńskiego dworu królewskiego, pan Michał Ehrenreich, poinformował, że Jego Królewska Wysokość xiążę Henryk, mąż Jej Królewskiej Mości królowej Małgorzaty II, zmarł 13 lutego 2018 roku o godz. 23.18. W zamku Fredensborg w ostatnich chwilach towarzyszyła mu żona, obecni byli także obaj synowie. Xiążę miał 83 lata.

Żałoba po śmierci męża królowej potrwa do 14 marca. W tym czasie królowa, członkowie dynastii oraz przedstawiciele dworu nie będą uczestniczyli w wydarzeniach o charakterze rozrywkowym. Listy kondolencyjne można składać do 20 lutego (w godz. 9.00-17.00) w bramie kopenhaskiego Żółtego Pałacu przy ul. Amalii (Amaliegade 18).

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 20 lutego o godz. 11.00 w pałacu Christianborg. Zgodnie z życzeniem Zmarłego wezmą w nich udział jedynie członkowie rodziny i przyjaciele. Doczesne szczątki Jego Królewskiej Wysokości zostaną poddane kremacji, następnie część z nich będzie rozsypana nad duńskimi wodami, a reszta pogrzebana w ogrodzie zamku Fredensborg1.

16 lutego trumna z ciałem xięcia zostanie wystawiona na katafalku w kościele pałacowym, gdzie przez kolejne trzy dni poddani będą mogli złożyć Zmarłemu ostatni hołd.

opracowanie: Adrian Nikiel


1 Przypomnijmy, że xiążę Henryk wyrzekł się Świętej Wiary Katolickiej i zmarł jako członek Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Danii – przypis redaktora naczelnego Portalu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.