Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Xiążę Jerzy Konstantyn nie żyje

Xiążę Jerzy Konstantyn nie żyje

Requiescat in pace

Jego Wysokość xiążę Jerzy Konstantyn, syn JW xięcia Wilhelma Ernesta, następcy tronu Wielkiego Xięstwa Saxonii-Weimar-Eisenach, zmarł 9 czerwca 2018 roku w wyniku wypadku, do którego doszło podczas wyścigu w pobliżu pałacu Apethorpe w Northamptonshire. Miał 41 lat.

Jego Wysokość urodził się 13 kwietnia 1977 r. w Monachium, był drugim dzieckiem xięcia Wilhelma Ernesta i jego żony Ewy Kovarcz, bratem JW xiężniczki Dezyderii (żony hrabiego Fausta Floriana von und zu Hoensbroech). 29 sierpnia 2015 r. zawarł w bliskim jego sercu Weimarze ślub cywilny z urodzoną w Londynie panną Oliwią Rachelą Page, którą poznał cztery lata wcześniej.

Absolwent Uniwersytetu w St Andrews, gdzie w 2000 r. zdobył tytuł magistra ekonomii biznesu i zarządzania. Jako odnoszący sukcesy biznesmen działał w branży energii odnawialnej, w 2010 r. założył Belvedere Energy Group, a w 2015 r. – Sustainability Factory Ltd z siedzibą w Londynie.

Xiążę był postrzegany jako kolejny następca swojego kuzyna, Jego Królewskiej Wysokości wielkiego xięcia Michała, obecnie siedemdziesięciojednoletniego, który dochował się jedynie córki, JW xiężniczki Leonii – kobiety zaś nie mogą sprawować funkcji głowy dynastii i Wielkiego Xięstwa. Poza ojcem Zmarłego, który także przekroczył siedemdziesiąty rok życia, nie ma innych męskich dynastów. Zgon xięcia Jerzego Konstantyna zapowiada zatem wygaśnięcie tej linii Domu Wettynów.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.