Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Xiążę Kardam nie żyje

Xiążę Kardam nie żyje

Requiescat in pace

7 kwietnia 2015 roku o godzinie 11.30 zmarł w szpitalu w Sanchinarro następca tronu Bułgarii, xiążę Tyrnowa, Jego Królewska Wysokość xiążę Kardam, syn Ich Królewskich Mości króla Symeona II i królowej Małgorzaty. Miał 52 lata. Śmierć była konsekwencją wypadku samochodowego, do którego doszło 15 sierpnia 2008 r. w El Molar – następca tronu i towarzysząca mu żona, JKW xiężna Miriam, odnieśli w nim bardzo poważne obrażenia, gdy ich samochód uderzył w drzewo. Po długim pobycie w szpitalu stan xięcia uległ nieznacznej poprawie, lecz w styczniu 2010 r. xiążę zapadł w śpiączkę, w której pozostał do śmierci. Bezpośrednią przyczyną zgonu stała się infekcja płuc.

Jego Królewska Wysokość urodził się 2 grudnia 1962 roku w Madrycie. Tam uczęszczał do liceum francuskiego, następnie podjął studia w zakresie filozofii i ekonomii na amerykańskim Uniwersytecie Clark, później zdobył tytuł magistra ekonomiki rolnictwa na Uniwersytecie Pennsylvania State. Przed powrotem do Madrytu pracował w Wirginii i Argentynie.

11 lipca 1996 r. odbył się (w obrządku prawosławnym) ślub xięcia z Miriam de Ungría y López, która z wykształcenia jest gemmologiem. Małżonkowie doczekali się dwóch synów: obecnego następcy tronu Bułgarii, JKW xięcia Borysa (ur. 12 października 1997 r. w Madrycie) i JKW xięcia Beltrána (ur. 23 marca 1999 r. w Madrycie). Zmarły prócz rodziców, żony i synów pozostawił także braci (IKW xiążęta Cyryl, Kubrat, Konstantyn Asen) i siostrę (JKW xiężniczka Kalina) z rodzinami. Odszedł w obecności najbliższych.

Pogrzeb odbył się o godz. 12.30 8 kwietnia na madryckim Cmentarzu Świętego Izydora. Wśród żałobników, oprócz członków Królewskiego Domu Bułgarii, innych krewnych oraz przyjaciół Zmarłego, media odnotowały obecność m.in. Jej Cesarskiej Mości cesarzowej Rosji Marii, JKW xiężniczki Krystyny de Borbón Dos Sicilias z mężem i JKW xiężnej Beatrycze Orleańskiej.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.