Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Xiążę Michał nie żyje

Xiążę Michał nie żyje

Requiescat in pace

Jego Królewska Wysokość xiążę Michał Burbon Parmeński zmarł 7 lipca 2018 roku w Neuilly-sur-Seine. Miał 92 lata.

Xiążę Michał był synem xięcia Renata (1894-1962) i duńskiej xiężniczki Małgorzaty (1895-1992), trzecim z czworga ich dzieci, młodszym bratem królowej Rumunii Anny. Urodził się w Paryżu 4 marca 1926 roku, tam też spędził dzieciństwo, lecz w obliczu niemieckiej inwazji rodzina xiążęca uciekła do Nowego Jorku. Następnie xiążę uczęszczał do szkoły jezuickiej w Montrealu.

W wieku siedemnastu lat xiążę wstąpił do armii amerykańskiej i jako członek trzyosobowego zespołu dywersantów został zrzucony na spadochronie nad okupowaną Francją, aby prowadzić działania za linią frontu (Operacja Jedburgh). Później, 28 sierpnia 1945 r., został wysłany do Indochin, gdzie już kilka godzin po skoku ze spadochronem wraz z pięcioma innymi żołnierzami trafił do niewoli komunistów z Ligi na rzecz Niepodległości Wietnamu (Việt Minh). Spędził w niej 11 miesięcy.

Jeńcy, karmieni miską ryżu dziennie, podjęli kilka nieudanych prób ucieczki – ostatecznie czterech z nich zginęło przed zawieszeniem broni. Wietnamscy komuniści w trakcie wojny wzięli do niewoli ponad 12 tysięcy żołnierzy francuskich – xiążę Michał był jednym z trzech tysięcy, którzy przetrwali tę ciężką próbę. Wśród jego odznaczeń bojowych znalazły się: Legia Honorowa, brytyjski Krzyż Wojskowy oraz francuski Krzyż Wojenny.

Po demobilizacji xiążę Michał zamieszkał we Francji, gdzie pracował jako biznesmen i kierowca rajdowy.

9 lipca 1951 r. xiążę poślubił xiężniczkę Jolantę de Broglie-Revel (1928-2014). Małżonkowie doczekali się pięciorga dzieci: IKW xiężniczki Agnieszki (1952-1981), xięcia Eryka (1953), xiężniczki Sybilli (1954), xiężniczki Wiktorii (1957-2001) i xięcia Karola Emanuela (1961). Xiążę miał również córkę Amelię (1977), owoc romansu z panią Laurą Le Bourgeois, a także adoptował w 1982 r. nieślubną córkę xiężniczki Agnieszki – Marię Melodię.

Już w latach sześćdziesiątych xiążę wdał się w romans z Jej Królewską Wysokością xiężną Marią Pią (1934), żoną jego przyjaciela, xięcia Alexandra Karadziordziewicza, matką czworga dzieci. Mimo separacji, do której doszło w 1966 r., xiężna Jolanta nie zgadzała się na rozwód. Ostatecznie xiążę sformalizował swój cudzołożny związek w maju 2003 r. w Manalapan na Florydzie. Tam też, w Palm Beach, para posiadała dom, w którym przez wiele lat spędzała zimowe miesiące.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.