Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Xiążę Michał nie żyje

Xiążę Michał nie żyje

Requiescat in pace

3 kwietnia 2014 roku Jego Królewska Wysokość xiążę Michał, drugi syn króla Prus Ludwika Ferdynanda (panującego w latach 1951-1994) i królowej Kiry (zm. 1967), zmarł w Sindelfingen w wieku 74 lat. Był ojcem chrzestnym swojego bratanka, obecnego króla Prus Jerzego Fryderyka. Pożegnanie Zmarłego zaplanowano na 10 kwietnia między godz. 10 a 16 w ewangelickiej kaplicy zamku Hohenzollern, pogrzeb z udziałem członków rodziny królewskiej ma odbyć się dzień później. Niemieckie media przypominają przy tym o konflikcie dynastycznym, który skłócił xięcia z krewnymi1.

Xiążę urodził się 22 marca 1940 r. w Berlinie. Podczas II wojny światowej jego rodzice rezydowali w Kadynach, skąd musieli przenieść się do Bremy. Po studiach na Uniwersytecie Alberta Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim spędził kilka lat w Stanach Zjednoczonych, gdzie pracował w liniach lotniczych Pan Am. Później zajmował się także branżą finansów i public relations.

Był autorem kilku xiążek, debiutując wydaną w 1986 r. autobiografią Być pruskim xięciem. W 2011 r. ukazała się jego ostatnie dzieło, biografia króla Prus Fryderyka Wielkiego.

Xiążę był dwukrotnie żonaty. 23 września 1966 r. pojął za żonę Juttę Jörn, z którą doczekał się dwóch córek, xiężniczek Michaeli i Natalii (a z pierwszej z nich także dwojga wnucząt). 23 czerwca 1982 r. ożenił się z Brygidą von Dallwitz-Wegner. Ze względu na małżeństwo morganatyczne w sierpniu 1966 r. zrzekł się swoich praw do tronu Prus.

opracowanie: Adrian Nikiel


1 Przypomnijmy, że xiążę nie przybył na ślub pruskiej pary królewskiej — przypis redakcji Portalu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.