Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Xiążę Muhammad bin Talal nie żyje

Xiążę Muhammad bin Talal nie żyje

Requiescat in pace

29 kwietnia 2021 roku w Ammanie, w wieku osiemdziesięciu lat, zmarł Jego Królewska Wysokość xiążę Muhammad bin Talal, stryj Jego Królewskiej Mości króla Abdullaha.

Xiążę Muhammad urodził się 2 października 1940 roku jako drugie dziecko króla Talala bin Abdullaha i królowej Zein Al Sharaf. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Ammanie naukę kontynuował w Międzynarodowej Szkole Alpejskiej Beau Soleil w Szwajcarii, a później w znajdującej się w angielskim hrabstwie Dorset szkole Bryanston. Podobnie jak wszyscy haszymidzcy xiążęta otrzymał wojskowe wykształcenie: w latach 1956-1957 był słuchaczem Akademii Wojskowej w Bagdadzie. Po powrocie do Jordanii w 1958 roku wstąpił do armii i służył w Pierwszym Pułku Specjalnym Gwardii Królewskiej.

28 listopada 1963 roku poślubił Firjal al-Irszid, córkę jordańskiego polityka Farida al-Iszrida, z którą miał dwóch synów: Ich Królewskie Wysokości xięcia Talala i xięcia Ghaziego. W 1978 roku małżonkowie rozwiedli się, a 22 kwietnia 1981 roku xiążę Muhammad wziął ślub z Taghrid al-Madżali, córką premiera Jordanii Hazzy al-Madżalego. Para nie miała potomstwa.

Xiążę Muhammad służył ojczyźnie na wielu stanowiskach. W 1971 roku został mianowany przez króla Husajna przewodniczącym Rady Wodzów Plemiennych, a dwa lata później – osobistym przedstawicielem Jego Królewskiej Mości. Wielokrotnie pod nieobecność monarchy sprawował funkcję regenta i przewodniczącego Rady Regencyjnej. Przewodniczył również Najwyższemu Komitetowi ds. Turystyki w Jordanii. Był honorowym generałem Jordańskich Sił Zbrojnych. Aktywnie działał też na polu sportowym jako przewodniczący Królewskiej Jordańskiej Federacji Szachowej, Jordańskiej Federacji Strzeleckiej oraz Brytyjskiej Federacji Kyokushin Karate.

Pogrzeb odbył się 30 kwietnia na Królewskim Cmentarzu w Ammanie, a JKM król Abdullah ogłosił siedmiodniową żałobę narodową.

opracowanie: Przemysław Olszewski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.