Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Xiążę Oskar — poległ na polu bitwy

Xiążę Oskar — poległ na polu bitwy

Royal Central

Pan Oskar Aanmoen, norweski historyk i publicysta, przypomniał w krótkim artykule opublikowanym na portalu Royal Central o niechlubnej karcie z dwudziestowiecznych dziejów Domu Prus. W latach trzydziestych ubiegłego stulecia niektórzy członkowie dynastii Hohenzollernów podporządkowali się narodowosocjalistycznym uzurpatorom – dwóch z nich zapłaciło za to życiem na polach bitew.

Xiążę Oskar Wilhelm Karol Jan Kuno urodził się 15 lipca 1915 r. w Pałacu Marmurowym niedaleko Poczdamu. Był wnukiem króla Prus Wilhelma II i synem xięcia Oskara Karola Gustawa Adolfa oraz jego żony, xiężnej Iny Marii (z domu hrabianki von Bassewitz). W 1918 r. król Wilhelm II musiał opuścić Prusy i udał się na emigrację do Niderlandów, natomiast rodzina xięcia Oskara Wilhelma pozostała w Brandenburgii.

Do 1943 r., kiedy to królewski dekret zmusił go do wystąpienia z armii, xiążę Oskar Karol służył w Wehrmachcie – od sierpnia 1939 r. jako pułkownik dowodzący 230. Pułkiem Piechoty, później zaś jako generał dywizji. Xiążę Oskar Wilhelm już w 1935 r. wstąpił do wojska, lecz jego żołnierska kariera trwała zaledwie kilka lat. W pierwszych dniach września 1939 r. xiążę (dowódca plutonu w stopniu porucznika) wraz z 51. Pułkiem Piechoty zaatakował polską linię obrony nad rzeką Widawką, dopływem Warty. Tam 5 września został trafiony serią z karabinu maszynowego i zmarł w wieku 24 lat. Jego zwłoki spoczęły w Poczdamie.

Jego śmierć wywołała poruszenie wśród Niemców. Podobnie śmierć xięcia Wilhelma podczas inwazji na Francję w 1940 r. wzbudziła falę sympatii dla Domu Prus, co ostatecznie w tym samym roku skłoniło Adolfa Hitlera do odwołania członków niemieckich rodzin królewskich z jednostek frontowych Wehrmachtu.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.