Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Xiężna Alexandra von Croÿ nie żyje

Xiężna Alexandra von Croÿ nie żyje

Requiescat in pace

23 września 2015 roku, w wieku 55 lat, po długiej i ciężkiej chorobie zmarła w szpitalu w Essen Jaśnie Oświecona xiężna Alexandra von Croÿ, dama Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty.

Urodziła się 7 lipca 1960 roku w bawarskim zamku Sünching jako hrabianka Alexandra Serafimowna Miłoradowicz (pochodziła z rosyjskiej rodziny o serbskich korzeniach, która zasłużyła się w obronie Rosji podczas inwazji Napoleona Bonapartego w 1812 r.). Była córką hrabiego Serafima Mikołajewicza Miłoradowicza i baronówny Agnieszki von Hoenning O’Carroll. Jej owdowiały dziadek, baron (Freiherr) Zdenko von Hoenning O’Carroll, za swoją drugą żonę pojął xiężniczkę Adelgundę z jakobickiej rodziny królewskiej. To powinowactwo sprawiło, że hrabianka i jej siostry dorastały w bliskich relacjach z członkami Domu panującego Bawarii, Anglii, Szkocji i Irlandii – przyszła xiężna przyjęła oświadczyny JO xięcia Rudolfa Karola von Croÿ (ur. 8 lipca 1955 r.), najstarszego syna i następcy xięcia Karola Emanuela, czternastego diuka von Croÿ, i Jej Królewskiej Wysokości xiężniczki Gabrieli Bawarskiej (córki króla Roberta I/IV)1. Zaślubiny odbyły się 24 października 1987 r. (dzień wcześniej ślub cywilny) w zamku Sünching, siedzibie rodu Hoenning O’Carroll położonej w pobliżu Regensburga. Dwa lata później urodził się pierwszy syn, JO xiążę Karol Filip Emanuel. Łącznie na świat przyszło sześcioro dzieci xiążęcej pary. Oprócz przyszłej głowy rodu byli to: JO xiężniczka Xenia Maria, xiążę Marek Emanuel, xiążę Henryk Karol, xiążę Alexander i xiężniczka Anastazja Maria. Rodzina mieszkała w Merfeld. Xiężną Alexandrę przeżyły także jej siostry: Maryna Miłoradowicz, dr Tatiana Miłoradowicz i Larysa Dickinson.

W 2004 r. JO xiężna Alexandra otrzymała na Sorbonie stopień naukowy doktora – przedstawiła pracę zatytułowaną Les dissidents soviétiques en Allemagne. Była również powszechnie znana ze swojej aktywnej działalności dobroczynnej.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 3 października w kościele pw. św. Jakuba w Dülmen, nekropolii xiążąt von Croÿ.

opracowanie: Igor Olech i Adrian Nikiel


1 Owdowiały JO piętnasty diuk von Croÿ, który zajmuje obecnie dziewięćdziesiąte miejsce w jakobickiej linii sukcesji tronów brytyjskich, i Jego Królewska Mość król Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii Franciszek II są kuzynami w pierwszej linii.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.