Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » JKW xiężna Alicja de Ligne nie żyje

JKW xiężna Alicja de Ligne nie żyje

Requiescat in pace

11 lutego 2019 roku zmarła w belgijskim zamku Belœil Jej Królewska Wysokość xiężna wdowa Alicja de Ligne, xiężniczka luxemburska, siostra JKW wielkiego xięcia Jana i siostrzenica Antonii, królowej Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii w latach 1921-1954. Miała 89 lat.

Urodziła się 24 sierpnia 1929 roku w zamku Berg jako najmłodsza córka wielkiej xiężnej Szarloty i xięcia Felixa Burbona Parmeńskiego, tam też spędziła lata dzieciństwa. Niemiecka inwazja, do której doszło 10 maja 1940 r., doprowadziła do pospiesznego opuszczenia kraju przez członków dynastii – schronienie znaleźli w Stanach Zjednoczonych. Droga xięcia Felixa i sześciorga jego dzieci prowadziła z Annapolis przez Waszyngton do Nowego Jorku. W tym czasie wielka xiężna stała na czele rządu emigracyjnego rezydującego w Londynie. W latach wojny xiężniczka Alicja uczęszczała do katolickich szkół w Nowym Jorku, Montrealu i Londynie, a rodzina panująca powróciła do domu 14 kwietnia 1945 r.

Była wdową po Antonim Joachimie Lamoralu de Ligne (1925-2005), trzynastym xięciu Ligne, xięciu Amblise i Épinoy, głowie rodu zaliczanego do arystokracji Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Choć najmłodsza spośród rodzeństwa, wyszła za mąż jako pierwsza. Swojego męża poznała w styczniu 1950 r. na ślubie arcyxięcia Karola Ludwika i xiężniczki Jolanty de Ligne, gdzie przedstawiono jej brata xiężniczki, bohatera wojennego, który od 1943 r. walczył w brytyjskich i belgijskich siłach powietrznych. Zaręczyny ogłoszono 18 kwietnia. Małżonkowie pobrali się 17 sierpnia 1950 r., dochowali się siedmiorga dzieci1 oraz dwadzieściorga wnuków i wielu prawnuków. Ślub cywilny odbył się w pałacu wielkoxiążęcym, kościelny – w katedrze pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, jako pierwsza uroczystość w obecności kamer.

Zmarła należała do jakobickiej rodziny królewskiej jako potomkini w linii prostej króla Wiktora, liczne więzi pokrewieństwa łączyły ją także z królem Karolem I.

Pogrzeb xiężnej odbędzie się w zamku Belœil, nabożeństwo żałobne zaplanowano w luxemburskim kościele pod wezwaniem św. Michała.

opracowanie: Adrian Nikiel


1 Ich Wysokości xiążę Michał, czternasty xiążę Ligne (ur. 1951), xiążę Wauthier (ur. 1952), xiężniczka Anna (ur. 1954), JKW xiężna Krystyna (ur. 1955), xiężniczka Zofia (ur. 1957), xiążę Antoni (ur. 1959), xiężniczka Jolanta (ur. 1964).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.