Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Xiężna Benita nie żyje

Xiężna Benita nie żyje

Requiescat in pace

JO xiężna Benita zu Schaumburg-Lippe nie żyje. Zmarła w środową noc (8 maja 2013) w zamku Bückeburg po długiej i ciężkiej chorobie. Na zamku flagi Domu Schaumburg-Lippe zostały opuszczone do połowy masztu.

Xiężna miała 85 lat. W ostatnich latach bardzo rzadko pojawiała się publicznie. Cierpiała na powikłania po wypadku samochodowym, który wydarzył się pod koniec lutego 2007 roku. Odniosła w nim bardzo ciężkie obrażenia i nie potrafiła już odzyskać sił. W tym samym roku jej syn, JO xiążę Alexander, poślubił swoją drugą żonę — Nadię Anna Zsoeks, a 18 listopada 2007 r. xiężna Benita świętowała swoje 80. urodziny. Obydwie wielkie uroczystości władczyni zniosła z wyraźnym trudem.

Xiężna urodziła się 18 listopada 1927 r. w Vollrathsruhe w powiecie Waren (Wielkie Xięstwo Meklemburgii-Schwerin) jako baronówna Ewa Benita Wiktoria Maria Freiin von Tiele-Winckler. Na polecenie rodziców po II wojnie światowej przeniosła się na Zachód. Następnie studiowała biologię, finansując studia z własnej kieszeni. Uzyskała dyplom doktorski z wyróżnieniem „summa cum laude” (z najwyższą pochwałą). 3 października 1955 r. poślubiła w Bückeburgu xięcia Filipa Ernesta (1928-1962-2003). Z tego małżeństwa urodziło się dwóch synów: następca tronu Jerzy Wilhelm (ur. 1956), który w 1983 roku zginął w wypadku drogowym w pobliżu Steinbergen, oraz xiążę Alexander, od 28 sierpnia 2003 r. prawowity władca Schaumburg-Lippe.

Pogrzeb jest przewidziany na 24 maja.

opracowanie: Andrzej Krzyk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.