Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Xiężniczka Edyta nie żyje

Xiężniczka Edyta nie żyje

Requiescat in pace

Jej Królewska Wysokość Edyta Maria Gabriela Anna, xiężniczka Anglii, Szkocji i Irlandii, xiężniczka Bawarii, zmarła przed godziną ósmą rano 4 maja 2013 roku.

Urodziła się 16 września 1924 roku w zamku Hohenburg w Lenggries (Bawaria), dawnej letniej rezydencji wielkich xiążąt Luxemburga, i została ochrzczona przez ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Bawarii, abpa Eugeniusza Pacellego, późniejszego papieża Piusa XII (który także asystował przy sakramencie małżeństwa jej rodziców). Była drugą córką, a trzecim w kolejności dzieckiem króla Bawarii, Anglii, Szkocji i Irlandii Ruperta (Roberta I i IV) i królowej Antonii Luxemburskiej. Spośród dzieci zrodzonych z pierwszego małżeństwa monarchy dorosłości dożył tylko późniejszy król Albert.

Król Rupert był zdecydowanym przeciwnikiem narodowosocjalistycznych uzurpatorów, dlatego w 1936 r. podjął decyzję, że jego dzieci będą uczęszczały do szkół w Anglii. Edyta i jej siostra Irmingarda trafiły do szkoły klasztornej Najświętszego Serca Pana Jezusa w Roehampton1, później zostały zaś przeniesione do rzymskiej szkoły z siedzibą w Villa Lante na wzgórzu Janikulum. Po wybuchu II wojny światowej rodzina królewska musiała udać się na wygnanie na Półwysep Apeniński. Król Rupert opuścił Niemcy pod koniec 1939 r., kilka miesięcy później dołączyła do niego żona. Królowa Antonia z dziećmi osiadła we Florencji, gdzie mieszkała przez następne cztery lata. W 1944 roku, po nieudanym zamachu na Adolfa Hitlera, rodzina królewska została aresztowana przez niemieckich agentów działających we Włoszech (sam monarcha zdołał uniknąć aresztowania i musiał się ukrywać). Innych członków dynastii hitlerowcy aresztowali na Węgrzech. 

Xiężniczka Edyta, która również była przesłuchiwana, pozostała we florenckiej posiadłości Villa Bellosguardo rodziny baronów Franchetti. W 1944 r. poznała i zakochała się we włoskim, prawie 20 lat od niej starszym szlachcicu, Tito Brunettim (ur. 1905), którego poślubiła dwa lata później w Mediolanie (12 listopada 1946 r.). Zanim do tego doszło, dwudziestoletnia xiężniczka została zatrzymana przez gestapo, a następnie wraz z pozostałymi członkami rodziny trafiła do obozu koncentracyjnego. W efekcie wojennych przeżyć królowa Antonia nieodwracalnie podupadła na zdrowiu.

Pod koniec wojny xięzniczka powróciła do Włoch, gdzie wstąpiła w związek małżeński. Państwo Brunetti dochowali się trzech córek: Sereny (ur. 1947), Karoliny (ur. 1949) i Antonii (ur. 1952). Signor Brunetti zginął wypadku samochodowym w 1954 r., pozostawiając trzydziestoletnią wdowę — która również odniosła w tym wypadku poważne obrażenia — z dziewczynkami w wieku siedmiu, pięciu i dwóch lat. Wkrótce potem w Szwajcarii zmarła królowa Antonia, dla której słabego zdrowia wiadomość o tragedii okazała się ostatecznym ciosem.

 Xiężniczka wróciła do rodzinnej Bawarii, gdzie 29 grudnia 1959 r. w Tegernsee wyszła za mąż po raz drugi — jej mężem został o czternaście lat starszy prof. Gustaw Schimert (1910-1990). Z drugim mężem miała trzech synów: Andrzeja (ur. 1961), Krystiana (ur. 1963) i Konstantyna (ur. 1968). Wszyscy potomkowie (sześcioro dzieci i dziewięcioro wnucząt) xiężniczki Edyty znajdują się w linii jakobickiej sukcesji tronów Trzech Królestw.

Xiężniczka mieszkała niedaleko Lindau nad Jeziorem Bodeńskim, zmarła w Monachium.

Po śmierci xiężniczki już tylko dwie córki króla Ruperta wciąż żyją: JKW xiężniczka Gabriela, xiężna-wdowa Croÿ (ur. 10 maja 1927 r.) i JKW xiężniczka Zofia, xiężna-wdowa Arenberg (ur. 20 czerwca 1935 r.). 5 maja przypada natomiast jedenasta rocznica śmierci innej z sióstr — xiężniczki Hildy, której mężem był Jan Bradstock Edgart Lockett de Loayza.

Niech nasz Pan obdarzy wiecznym spoczynkiem duszę Jego pobożnej i wiernej sługi, xiężniczki Edyty, a światłość wiekuista niech świeci jej i wszystkim zmarłym członkom rodziny królewskiej, spadkobiercom Domu Stuartów.

opracowanie: Adrian Nikiel

Na podstawie korespondencji pana Steliosa Rigopoulosa na jakobickiej liście dyskusyjnej oraz http://erhj.blogspot.co.uk/2013/05/princess-editha-of-bavaria-1924-2013.html.

Zdjęcia


1 Do tej samej szkoły uczęszczały siostrzenice królowej Antonii, córki wielkiej xiężnej Luxemburga.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.