Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zmarła xiężniczka Krystyna

Zmarła xiężniczka Krystyna

Requiescat in pace

W godzinach porannych 16 sierpnia 2019 roku rządowe biuro informacyjne ogłosiło w imieniu niderlandzkiej rodziny panującej, że w swoim mieszkaniu na terenie haskiego zespołu pałacowego Noordeinde zmarła Jej Królewska Wysokość xiężniczka Krystyna. Miała 72 lata, zmagała się z rakiem kości.

Xiężniczka urodziła się 18 lutego 1947 r. w pałacu Soestdijk jako najmłodsza córka późniejszej królowej Juliany (panującej w latach 1948-1980) i xięcia Bernarda. Rozgłos przyniósł jej ślub z kubańskim uchodźcą, panem Jerzym Guillermo, nauczycielem w Harlemie, którego poznała podczas pracy w Nowym Jorku. Przed zaręczynami, do których doszło w lutym 1975 roku, zrzekła się praw do tronu Niderlandów. Małżonkowie dochowali się trojga dzieci – Bernarda, Mikołaja i Juliany – oraz pięciorga wnucząt. Wprawdzie xiężniczka w 1992 r. wyrzekła się kalwinizmu, formalnie przyjmując katolicyzm (w rzeczywistości zaś postkatolicki modernizm), jednak małżeństwo zawarte 28 czerwca 1975 r. podczas ceremonii ekumenicznej w Utrechcie, która zgromadziła 1100 gości, zakończyło się rozwodem 25 kwietnia 1996 r.

Zmarła była miłośniczką muzyki, zarówno jako nauczycielka kształcąca młode talenty, jak i wykonawczyni. Interesowała się możliwościami, jakie niosło wykorzystywanie muzyki i tańca w terapii osób niewidomych i niedowidzących. Zajmowała się również kolekcjonowaniem dzieł sztuki. Poza Niderlandami mieszkała także we Włoszech, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Pogrzeb w gronie rodzinnym odbędzie się 22 sierpnia. Doczesne szczątki xiężniczki, obecnie złożone w pawilonie Fagela na terenie pałacowego ogrodu, zostaną poddane kremacji.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.