Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Diuk Karol von Croÿ nie żyje

Diuk Karol von Croÿ nie żyje

Requiescat in pace

Jaśnie Oświecony xiążę Karol Emanuel Ludwik Piotr, czternasty diuk Croÿ, po ciężkiej chorobie zmarł w Dülmen późnym wieczorem 14 czerwca 2011 roku. Miał 96 lat.

Zmarły był mężem Jej Królewskiej Wysokości xiężniczki Gabrieli Adelgundy, czwartej z pięciu córek Roberta I(IV), króla Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii, i królowej Antonii. Jego spadkobiercą i piętnastym diukiem Croÿ stał się najstarszy syn, Rudolf Karol (ur. 8 lipca 1955 r.), który obecnie zajmuje osiemdziesiąte siódme miejsce w jakobickiej linii sukcesji. Prócz niego xiążęca para – która pobrała się 18 czerwca 1953 w pałacu Nymphenburg — dochowała się xiężniczki Marii Luizy i xięcia Stefana oraz dziesięciorga wnucząt.

Pogrzeb odbędzie się 22 czerwca, godz. 11.00, w kościele pw. św. Jakuba w Dülmen.

Przypomnijmy, że czternasty diuk był z pochodzenia pół-Amerykaninem, a jego matką Nancy Leishman (1894-1983), córka ambasadora Stanów Zjednoczonych w Niemczech. Małżeństwo mediatyzowanego arystokraty z amerykańską dziewczyną, zawarte 28 października 1913 r. w szwajcarskiej miejscowości Versoix, wzbudziło liczne kontrowersje w ówczesnych sferach rządowych i arystokratycznych. Karol Ludwik przyszedł na świat rok później, 11 października 1914 r. w Düsseldorfie. Jego ojciec przebywał już w tym czasie na froncie I wojny światowej.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.