Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zakon Maltański i Rosja — spotkanie w Rzymie

Zakon Maltański i Rosja — spotkanie w Rzymie

Eurohistory

Blog Eurohistory przypomina o długotrwałych tradycjach współpracy Rosji i Suwerennego Rycerskiego Zakonu Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty. Okazją do tego stało się spotkanie wiceministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Sergiusza Wierszynina oraz ambasadora Alexandra Awdiejewa z przedstawicielami Zakonu w rzymskiej posiadłości zwanej Villa Magistral. Delegacji kawalerów maltańskich przewodniczył ambasador Stefan Ronca, w jej skład weszli również amb. Antoni Zanardi Landi i Jego Królewska Wysokość xiążę Aimone Sabaudzki, szósty diuk Aosty.

Podczas rozmów, które odbywały się 27 lipca 2021 r. w atmosferze wielkiej serdeczności, omawiano m.in. sytuację na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, zjawisko migracji oraz relacje Federacji Rosyjskiej ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.

W trakcie spotkania przypomniano postać cesarza Pawła I, wielkiego mistrza Zakonu Maltańskiego w latach 1798-1801, oraz wydarzenia, które przesądziły o związkach Zakonu Maltańskiego z Rosją. W 1992 r. między Federacją Rosyjską a Zakonem zostały nawiązane stosunki dyplomatyczne. Obecnie Zakon prowadzi w Moskwie i St. Petersburgu działalność na rzecz ubogich i bezdomnych rodzin.

Kolejnym tematem rozmowy była możliwość udziału Zakonu Maltańskiego w Światowej Konferencji Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego: Współpracując na rzecz Pokoju i Ludzkości – wydarzeniu, do którego ma dojść w St. Petersburgu w maju 2022 r. Kilka miesięcy później, jesienią, w Moskwie dzięki wsparciu kawalerów maltańskich z Niemiec zostanie zaprezentowana wystawa o Całunie Turyńskim.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.