Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zamek Betzdorf

Zamek Betzdorf

Royal Central

16 kwietnia Jego Królewska Wysokość wielki xiążę Henryk obchodził sześćdziesiąte szóste urodziny. Z tej okazji portal Royal Central przypomniał dość osobliwe dzieje zamku Betzdorf, miejsca jego przyjścia na świat.

Położony we wschodniej części Luxemburga zamek został zbudowany w latach 1911–1919 przez inżyniera Renata Müllera Lavala. Po jego śmierci posiadłość była użytkowana przez Czerwony Krzyż jako dom wypoczynkowy i ośrodek rekolekcyjny. Zajęta w czasie II wojny światowej przez niemieckich narodowych socjalistów, stała się szkołą dla gospodyń domowych. Majątek przetrwał lata okupacji bez zniszczeń, a przejęty przez władze luxemburskie, został przekształcony w zakład poprawczy dla pań lekkich obyczajów. Planowano, że stanie się więzieniem dla kobiet, lecz na ponad dekadę wprowadził się do niego ówczesny następca tronu, wielki xiążę Jan, który zaręczył się z belgijską xiężniczką i potrzebował własnego domu, a zamek Betzdorf był jedną z nielicznych nieruchomości należących do rodziny panującej, które po wojnie nie nosiły śladów niemieckiego barbarzyństwa.

Wszystkie dzieci małżonków, którzy pobrali się w 1953 roku, urodziły się w jego murach. Po wstąpieniu wielkiego xięcia Jana na tron rodzina przeniosła się do stołecznego pałacu wielkoxiążęcego, a zamek do 1982 r. funkcjonował jako dom opieki. Cztery lata później Betzdorf nabyła spółka SES, jeden z największych na świecie operatorów satelitarnych. Dziś zamek jest jej siedzibą, a w posiadłości znajduje się też satelitarna stacja naziemna.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.