Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zarząd Generalny Domu Prus przeniesiony do Poczdamu

Zarząd Generalny Domu Prus przeniesiony do Poczdamu

Niech żyje król!

Brandenburski dziennik „Märkische Allgemeine” informuje, że nową siedzibą administracji zarządzającej dobrami pruskiej rodziny królewskiej jest willa położona w Nowym Ogrodzie przy skrzyżowaniu ulic Berty von Suttner i Przy Nowym Ogrodzie. Jego Królewska Mość król Prus Jerzy Fryderyk od dawna jest związany z Poczdamem – w 2011 roku w miejscowym kościele Pokoju pojął za żonę Jaśnie Oświeconą xiężniczkę Zofię z Isenburga. Na początku 2018 r. Najjaśniejsi Państwo wraz z dziećmi przeprowadzili się z okolic Bremy do Babelsbergu.

Historyczne korzenie administracji sięgają początku XVIII wieku – wówczas miała status ministerstwa, obecnie wykonuje swoje zadania jako organ publiczny o charakterze prawa prywatnego. Majątek dynastii obejmuje m.in. zamek Hohenzollern (współwłasność z linią Sigmaringen), Wyspę Xiążęcą w Holsztynie i posiadłość przy berlińskiej alei Königsa. Ponadto trwa proces sądowy w sprawie odszkodowań za wywłaszczone po II wojnie światowej nieruchomości Hohenzollernów – w Poczdamie są to m.in. pałac Lindstedt i majątek koronny Bornstedt. Ich wartość szacuje się na około 1,2 miliona euro.

opracowanie: Igor Olech

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.