Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zgromadzenie Narodowe uczci pamięć Michała I

Zgromadzenie Narodowe uczci pamięć Michała I

Royal Central

Rumunia może zrobić kolejny krok w kierunku uhonorowania historii królestwa, gdyż z inicjatywy przedstawiciela Partii Narodowo-Liberalnej główna sala w siedzibie parlamentu ma otrzymać imię króla Michała I. Propozycja została poddana pod głosowanie i przyjęta zdecydowaną większością głosów.

W uzasadnieniu zmiany możemy przeczytać, że król Michał jest znany na całym świecie jako symbol prawdziwego patriotyzmu, godności i szacunku dla odwiecznych wartości demokracji, a dzięki decyzjom podjętym podczas II wojny światowej stał się jednym z najważniejszych przywódców politycznych ostatniego stulecia, docenianym i czczonym we wszystkich wielkich stolicach świata. W zbiorowej pamięci Rumunów zapisała się również jego odwaga, z jaką w szczególnie trudnych warunkach przeciwstawiał się komunistycznej uzurpacji.

Uroczystość nadania nowej nazwy zaplanowano na 25 października – setną rocznicę urodzin monarchy, jak również w rocznicę przemówienia wygłoszonego przez władcę do posłów i senatorów 25 października 2011 r. i postrzeganego jako jeden z najważniejszych momentów w historii rumuńskiego parlamentaryzmu.

Król Michał I zmarł w Szwajcarii 5 grudnia 2017 roku.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.