Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Rekord Nocy Muzeów i nowatorska promocja Zamku
Zamek Królewski w Warszawie ustanowił rekord: podczas tegorocznej Nocy Muzeów, największego ogólnopolskiego święta muzealnictwa, przyciągnął ponad 23 tysiące zwiedzających. To potwierdza, że Zamek, mimo zwiększającej się liczby placówek biorących udział w akcji, wciąż jest jednym z miejsc najchętniej odwiedzanych przez amatorów nocnego zwiedzania.
W ramach 20. edycji Nocy goście mieli okazję zwiedzić Zamek wzdłuż specjalnej trasy i skorzystać z dodatkowych atrakcji. Udostępniono Apartament Wielki – królewskie sale reprezentacyjne – oraz Apartament Królewski – pomieszczenia mieszkalne króla, w tym następujące przestrzenie: Salę Wielką, Salę Rycerską, Salę Tronową, Gabinet Króla, Pokój Sypialny, Pokój Audiencjonalny Stary, Pokój Canaletta, nowo otwartą Galerię Porcelany, Sale Sejmowe z Salą Senatorską, w której uchwalono Konstytucję 3 maja, a także Pokój Królewiczowski Trzeci, gdzie można podziwiać obrazy Jana Matejki (Rejtan – Upadek Polski, Konstytucja 3 maja 1792 roku i Kazanie Skargi).
Nie mniejsze zainteresowanie miłośników zwiedzania po godzinach wzbudziły Arkady Kubickiego, jedna z najbardziej niezwykłych przestrzeni architektonicznych stolicy, budowla, która po renowacji zakończonej w 1995 roku stała się tętniącym życiem miejscem na kulturalnej mapie Warszawy. W ramach Nocy to właśnie w Arkadach we współpracy z Muzeum Jazzu zorganizowano strefę muzyczną, w której odbywały się koncerty jazzowe. Tematem przewodnim wydarzenia był jubileusz stulecia powstania Polskiej YMCA, a w programie znalazły się m.in. koncert galowy laureatów X Młodzieżowego Jazzowego Konkursu „Magnolia” oraz występ warszawskiego zespołu jazzu tradycyjnego The Dixie Fellows Jerzego Więckowskiego.
Uczestnicy Nocy Muzeów mogli również wejść do Ogrodów Zamku Królewskiego, które dzięki odpowiedniemu oświetleniu prezentowały się równie pięknie jak za dnia. Wśród gości można było spotkać turystów zarówno z całej Polski, jak i zza granicy.
W ostatnich dniach kwietnia do sieci trafiły filmy ukazujące wielki spodek od filiżanki, który pojawił się na Wieży Zegarowej Zamku. Czy faktycznie zegar zmienił swój wygląd? Można było tak pomyśleć! A wszystko dzięki nowatorskiej formule reklamy (FOOH, czyli Fake Out of Home) i stojącej za nią technologii umożliwiającej generowanie obrazu tworzącego hiperrealistyczną iluzję. Zamek Królewski w Warszawie jako pierwsza instytucja kultury na świecie zastosował rozwiązanie FOOH w działaniach promocyjnych, aby poinformować o swojej nowo otwartej Galerii Porcelany.
Obszarem wykorzystania techniki CGI (computer-generated imagery), czyli obrazów generowanych komputerowo, tworzących niesamowite efekty specjalne, są głównie filmy i gry komputerowe. Rozwiązania CGI są także coraz chętniej stosowane w innych dziedzinach, szczególnie w marketingu. Bohaterem pierwszej kampanii wykorzystującej techniki CGI w promocji instytucji kultury w Polsce stał się Zamek.
Na filmach udostępnionych w mediach społecznościowych możemy zobaczyć wielki spodek od filiżanki zamontowany jako tarcza zegara na wieży Zamku Królewskiego. Swoim wzorem naczynie nawiązuje do unikatowego serwisu podróżnego z porcelany miśnieńskiej, który od niedawna prezentowany jest w Zamku w ramach Galerii Porcelany. Prezentowany widok, mimo iż zaskakujący, jest na tyle realistyczny, że nawet wprawne oko może mieć trudności z odróżnieniem fikcji od rzeczywistości. Nagrane głosy i reakcje przechodniów dodatkowo wzmacniają wrażenie realizmu.
Postanowiliśmy zaskoczyć stolicę nietypową formą reklamy i wykorzystać fakt, że kilka dni temu Zamek Królewski udostępnił zwiedzającym nową ekspozycję stałą, prezentującą porcelanowe arcydzieła. Dzięki technologiom wykorzystywanym w FOOH udało się stworzyć realistyczne obrazy w postaci krótkich filmów, na których prezentowany jest spodek od filiżanki zamocowany na Wieży Zegarowej. Umiejscowienie tak nieoczekiwanego elementu w przestrzeni pozwoliło skutecznie wzbudzić zainteresowanie i przyciągnąć uwagę odbiorców – mówi pani Magdalena Romańska, zastępca dyrektora ds. marketingu w Zamku Królewskim w Warszawie.
Spodek od filiżanki zamontowany na wieży budynku będącego symbolem Warszawy stanowi element nowatorskiej kampanii wykorzystującej formułę Fake Out of Home (FOOH) do promocji zamkowej kolekcji porcelany. Zestawienie zaskakujących elementów w przestrzeni publicznej dzięki komputerowo generowanym obrazom służy tworzeniu viralowych treści promocyjnych. Jak pokazuje przykład Zamku Królewskiego, rozwiązanie to można wykorzystać nie tylko w takich branżach jak beauty czy moda, lecz także w sektorze kultury.