Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Statuetka Złotego Leonardo da Vinci dla wystawy „Wyspiański”

Statuetka Złotego Leonardo da Vinci dla wystawy „Wyspiański”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Wyjątkowa przestrzeń i niebanalny charakter monograficznej wystawy Stanisława Wyspiańskiego zostały docenione w konkursie organizowanym w ramach festiwalu Art in Architecture. Jury w składzie: Witold Dudek, Aleksander Jankowski, Aleksander Roszkowski, Piotr Kroenke i Józef Chwedorowicz jednogłośnie przyznało pierwsze miejsce projektowi wystawy Wyspiański.

W grudniu odbyła się II edycja Festiwalu Art in Architecture, mającego na celu promowanie szerszego zastosowania sztuki w obiektach komercyjnych, przestrzeniach prywatnych i publicznych. Do ogólnopolskiego konkursu, organizowanego w ramach Festiwalu, zgłaszani są inwestorzy i architekci projektów.

Projekt monograficznej wystawy Stanisława Wyspiańskiego, którego współautorem jest pan Bartosz Haduch z pracowni NArchitekTURA, zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Przestrzeń publiczna”. Nagrody przyznawane są zarówno architektom, jak i inwestorom, bez których realizacja projektu byłaby niemożliwa. Statuetką Złotego Leonardo da Vinci uhonorowano projektanta oraz Muzeum Narodowe w Krakowie.

Przestrzeń wystawy stała się niezwykłym połączeniem sztuki i architektury.

Możliwość konfrontacji naszych wizji projektowych z twórczością jednego z najwybitniejszych polskich artystów była dla nas wielkim zaszczytem, a zarazem wyzwaniem. W naszym projekcie staraliśmy się wykreować scenariusz przestrzeni, w której role drugoplanowe – aranżacji, oświetlenia czy etalażu, pomagają zaistnieć w pełni roli głównej – multidyscyplinarnej twórczości Stanisława Wyspiańskiego. To architektura, która pozostając w cieniu genialnego artysty, jest jednak widoczna, stymulując dialog między dziełami sztuki i ich otoczeniem a widzami – mówi Bartosz Haduch.

Wystawa została otwarta 28 listopada 2017 roku i była do tej pory największą wystawą prezentującą kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869–1907) zgromadzonych w Muzeum. Pokazane zostało blisko 500 z liczącego około 900 pozycji zbioru prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich – malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru.

Wystawę sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

Fot. Bartosz Cygan

Serdecznie zapraszamy do oglądania naszej kolekcji online, odwiedzania księgarni internetowej oraz śledzenia mediów społecznościowych i strony internetowej. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie już wkrótce. Do zobaczenia.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.