Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Portrety jakobickiej rodziny królewskiej na znaczkach pocztowych

Portrety jakobickiej rodziny królewskiej na znaczkach pocztowych

Dziedzictwo jakobitów

Wprawdzie z rocznym opóźnieniem, ale zawsze warto poinformować o filatelistycznym rarytasie, który powinien zainteresować legitymistów. 6 czerwca 2011 roku Xięstwo Liechtenstein wyemitowało serię znaczków pocztowych z portretami czworga dzieci JO xięcia Alojzego, następcy tronu Liechtensteinu i jego żony, JKW xiężnej Zofii Bawarskiej, drugiej w linii jakobickiej sukcesji tronów Anglii, Szkocji i Irlandii.

Tradycję upamiętniania w tej formie nawet najmłodszych członków Domu panującego zapoczątkowała w 1955 r. emisja znaczka z wizerunkiem dziesięcioletniego wówczas następcy tronu, a obecnego panującego, JO xięcia Jana Adama II. Tym razem uhonorowane zostało potomstwo ze związku jego syna, który spowinowacił jakobicką rodzinę królewską i władców Liechtensteinu. Seria obejmuje portrety: JO xięcia Józefa Wacława (ur. 24 maja 1995 r. w Londynie – jest to pierwszy od 1688 r. potomek i następca Stuartów, który urodził się w stolicy Królestwa Anglii) – znaczek o wartości nominalnej 2,60 franka szwajcarskiego; JO xiężniczki Marii Karoliny (ur. 17 października 1996 r.) – znaczek o wartości 2 franków szwajcarskich; JO xięcia Jerzego (ur. 20 kwietnia 1999 r.) – znaczek o wartości 1,80 franka szwajcarskiego i JO xięcia Mikołaja (ur. 6 grudnia 2000 r.) – znaczek o wartości 1 franka szwajcarskiego.

Seria została wyprodukowana przez austriacką drukarnię państwową w Wiedniu na podstawie dzieł stworzonych przez francuską artystkę Ludmiłę d’Oultremont. W procesie tworzenia wykorzystano połączenie stalorytów i heliograwiury. Mistrzowskie staloryty przygotował Adolf Tuma.

Miłośników filatelistyki być może – dla porównania – zainteresuje strona prezentująca znaczki Liechtensteinu z lat 1900-1939.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.