Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » 17 Maja – Święto Konstytucji Norwegii

17 Maja – Święto Konstytucji Norwegii

Ambasada Królestwa Norwegii

Każdego roku w dniu 17 maja Norwegowie tłumnie wylegają na ulice, wznoszą okrzyki, powiewają flagami i chorągiewkami, świętując w ten sposób przyjęcie przez Norwegię konstytucji w 1814 roku. Uczniowie szkół, często ubrani w stroje narodowe, maszerują w pochodach w rytm orkiestrowej muzyki, a okrzyki „Niech żyje 17 Maja!” rozbrzmiewają ze wszystkich stron przez cały dzień.

Norweskie dzieci czekają na Święto Konstytucji 17 Maja przez cały rok. Maszerują wtedy w pochodach, dzierżąc w rękach chorągiewki z barwami narodowymi Norwegii, a pochodom towarzyszą tłumy entuzjastycznych obserwatorów, ustawionych wzdłuż tras pochodów. Dzieci ubrane są w odświętne lub ludowe stroje, a po pochodach biorą udział w zabawach, grach i konkursach na świeżym powietrzu.

Strój

Większość Norwegów wkłada na tę okazję swój najlepszy wiosenny strój, do którego przypina wstążkę w państwowych kolorach lub plakietkę z norweską flagą. Obecnie coraz częściej widuje się w tym dniu Norwegów ubranych w regionalny strój ludowy (bunad). Wzory i kolorystyka norweskich strojów ludowych różnią się od regionu do regionu. Widok wspaniałych, wielobarwnych strojów z całego kraju jest jednym z powodów, dla których ten dzień uznaje się za prawdziwe święto norweskiej tradycji i historii.

Obchody zakończenia trzynastoletniej nauki — Święto Russ

17 Maja jest również dniem, w którym uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej (abiturienci) obchodzą koniec trzynastoletniej nauki (mimo że wielu z nich ma jeszcze przed sobą egzaminy końcowe). Wielkie świętowanie, a raczej szaleństwo, rozpoczyna się pod koniec kwietnia i kończy właśnie 17 maja. Zwyczaj ten, zwany Świętem Russ (ostatnie litery wyrażenia łacińskiego coruna depositurus, czyli „zrzucanie rogów”), wywodzi się z Danii i polega na tym, że przez kilka tygodni aż do kulminacyjnego 17 Maja uczniowie chodzą ubrani w strój Russ, czyli ogrodniczki albo kombinezon roboczy, a pozostałe części garderoby też mają być obowiązkowo obszerne. Kolor stroju świadczy o rodzaju szkoły, jaką dany uczeń właśnie kończy. Każdy Russ przypina do ubrania (lub zawiesza) norweską flagę. Do Święta 17 Maja wszyscy abiturienci muszą wykonać szereg zadań, aby w tym dniu przejść właściwe pasowanie na Russ, po którym ma miejsce wielki koncert w Oslo.

Obchody 17 Maja poza granicami Norwegii

Wielu Norwegów oraz osób mających norweskie korzenie także obchodzi norweskie Święto Konstytucji. Organizatorami obchodów (często też pochodów) są zazwyczaj Domy Marynarza, ambasady, organizacje studenckie i inne norweskie instytucje.

Historia

Norwegia przyjęła swą konstytucję w 1814 r. Norweski Parlament, Storting, obchodził po raz pierwszy Święto 17 Maja w 1836 roku i do dziś dzień ten obchodzony jest jako Święto Narodowe Norwegii. Pierwszy pochód z udziałem dzieci miał miejsce w 1870 r. Od 1906 r. rokrocznie Rodzina Królewska gromadzi się w tym dniu na balkonie Pałacu Królewskiego w centrum Oslo, aby machać do maszerujących w pochodzie dzieci.

Pałac Królewski w Oslo, fot. Adrian Nikiel

zdjęcie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.