Jesteś tutaj: Publicystyka » x. Rafał Trytek » Głos kapłański (nr 39)

Głos kapłański (nr 39)

x. Rafał Trytek ICR

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku nie tylko z powodu kwitnącej przyrody, ale przede wszystkim dlatego, że jest poświęcony Najświętszej Maryi Pannie Niepokalanej.

Czcimy Matkę Bożą w maju głównie litanią loretańską ze szczególnym wezwaniem jako Królowej Polski. To święto zawsze napawa nas wdzięcznością do Maryi, że zechciała być Królową naszego Narodu, dając niezwykle liczne dowody na wyjątkową do nas miłość. Nie zasłużyliśmy na nią, ale jesteśmy Jej wdzięczni i wspominamy o Jej opiece z wielką nadzieją, że i dzisiaj, w strasznie trudnych dla Ojczyzny czasach, będzie się za nami bezustannie wstawiała u Tronu swego Syna. Pamiętajmy o słowach św. Alfonsa Marii Liguoriego: „Kto się modli, będzie zbawiony, a kto się nie modli, będzie potępiony”. Jednocześnie przez Niepokalane Serce Maryi mamy najszybszy i najskuteczniejszy dostęp do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Warto rozważać poszczególne wezwania litanii loretańskiej i mieć przed oczyma fakt, że każde z nich Kościół rzymski zatwierdził, dzięki czemu mamy gwarancję, że te tytuły naprawdę Niepokalanej się należą.

Oprócz święta Matki Bożej Królowej Polski obchodzimy w maju liczne święta poświęcone patronom naszej Ojczyzny – Świętemu Florianowi, Świętemu Stanisławowi, biskupowi i męczennikowi, Świętemu Andrzejowi Boboli. Wszyscy są męczennikami, których krew ma szczególną wartość u Pana Boga. Prośmy Władcę Niebios i całego stworzenia, by przez wzgląd na naszych patronów i Matkę Bożą Królową Męczenników spojrzał na nas litościwie i ocalił przed powodzią grzechów niewiary i niemoralności.

W pierwszy piątek maja w kalendarzu liturgicznym jest święto Świętego Piusa V, wielkiego pogromcy mahometan i odnowiciela liturgii rzymskiej. Poświęciliśmy mu również nasze bractwo różańcowe. Niech Różaniec Święty, który Święty Pius V propagował i obdarzył licznymi odpustami, nie wypada z naszych rąk. Mamy w nim potężną broń do walki z własnymi słabościami, światem i zastępami szatanów. Ze zwycięstwem nad Turkami pod Lepanto związany jest kult Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Niech wspomaga nas Ona nieustannie!

Maryjo Królowo Różańca Świętego z Fatimy, módl się za nami!

Z maryjnym pozdrowieniem,

x. Rafał Trytek

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.