Jesteś tutaj: Publicystyka » Inni publicyści » Przemysław Olszewski: Godzinki, brewiarz prostych ludzi

Godzinki, brewiarz prostych ludzi

Przemysław Olszewski

Liturgia godzin, popularnie zwana brewiarzem, zarezerwowana jest dla osób konsekrowanych. W ostatnich latach staje się codzienną modlitwą osób świeckich. W xięgarniach jest duży wybór. Wydanie pełne, skrócone, jeden tom, kilka tomów… Również katolickie media, jak Radio Maryja czy „Głos Karmelu”, zachęcają do odmawiania tej modlitwy. Bardzo dobrze, że katolicy chcą budować swoją relację z Bogiem nie tylko podczas porannej i wieczornej modlitwy. Czy jest jednak potrzeba sięgania po coś, co winno być przywilejem xięży czy zakonników? Czy osoba świecka nie może uwielbić Boga w ciągu dnia, nie sięgając po brewiarz? Oczywiście, że może. Kościół katolicki w swej mądrości dał nam Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Ta przepiękna modlitwa dostosowana jest do rytmu dnia osób świeckich. Są odpowiednie modlitwy na poranek, poszczególne części dnia (każda część nie przez przypadek ma trzy godziny), nieszpory i na zakończenie dnia. W każdej pieśni opisane są niezliczone przymioty Maryi. Uwielbiamy ją nie tylko jako Matkę naszego Pana Jezusa Chrystusa, ale także jako Królową, Świątynię Boga, naszą Twierdzę, do której zawsze możemy się zwrócić, do której się uciekamy, Pannę nad pannami, pod której płaszczem zawsze możemy się skryć. Podczas odmawiania Godzinek wspominamy także życie Maryi, od zwiastowania po wniebowzięcie i ukoronowanie Jej na Królową nieba i ziemi. Tym samym rozważamy żywot Jezusa Chrystusa. Jego i Jej życie było i jest ściśle ze sobą powiązane. Uwielbieniem Matki — uwielbiamy Syna. Jak pisze św. Ludwik Maria Grignion de Montfort, „nigdy bowiem nie czcimy lepiej Chrystusa, niż kiedy czcimy Jego Najświętszą Matkę”1.

Odrywajmy się od codziennych zajęć, róbmy sobie przerwy w pracy. Podarujmy Niepokalanej i tym samym Bogu te kilka minut. Ona jest wszak „dopełnieniem Trójcy Przenajświętszej”2. Sięgnijmy po modlitwę prostych ludzi. Zostawmy lepszym od nas wzniosłe rozmyślania z Liturgii godzin. Brońmy się przed pychą, że też możemy korzystać z modlitw dostępnych dla osób konsekrowanych. „Bóg opiera się pysznym, pokornym zaś daje łaskę” (Jk 4,6). Maryja jest tego najlepszym przykładem.


1 Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort, Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny, PROMIC Wydawnictwo Księży Marianów MIC, Warszawa 1986, dodruk do wydania VIII-2010, str. 79.

2 Do ideału MI. Myśli św. Maksymiliana Marii Kolbego, Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, Niepokalanów 1996, str. 17.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.