Jesteś tutaj: prof. Jacek Bartyzel » Miscellanea » Kalendarzyk reakcjonisty — druga i trzecia dekada września

Kalendarzyk reakcjonisty — druga i trzecia dekada września

Jacek Bartyzel

800 lat temu, 12 września 1213 roku, zginął w bitwie pod Muret, w wieku ok. 37-39 lat, Piotr II Katolicki (Pedro II el Católico) z dynastii barcelońskiej, od 1196 roku król Aragonii oraz hrabia Barcelony, Girony, Besalu, Cerdagne i Roussillon, w 1204 roku koronowany w Rzymie przez papieża Innocentego III, któremu oddał Aragonię w lenno; 16 VII 1212, wraz z królem Kastylii Alfonsem VIII, królem Nawarry Sanczem II i królem Portugalii Alfonsem II, dowodził w największej (i zwycięskiej) bitwie królestw hiszpańskich z muzułmańskimi Almohadami pod Las Navas de Tolosa, będącej punktem zwrotnym w historii rekonkwisty; występując przeciwko Szymonowi de Montfort, który pod pretekstem krucjaty antykatarskiej pustoszył ziemie lenników króla (gdzie katarów w ogóle nie było), był ostatnim władcą aragońskim, który próbował zjednoczyć wszystkie kraje (dawnego królestwa Wizygotów) zamieszkałe przez ludność mówiącą zbliżonymi do siebie językami katalońskim i okcytańskim, po obu stronach Pirenejów.

400 lat temu, 15 września 1613 roku, urodził się w Paryżu François VI, diuk de La Rochefoucauld, książę (prince) de Marcillac, od 1646 roku marszałek polny, pisarz i moralista, autor przesławnych „Maksym”. Zmarł w 1680 roku.

5 lat temu, 15 września 2008 roku, zmarł w Stuttgarcie, w wieku 80 lat, Günter Rohrmoser, chrześcijańsko-konserwatywny filozof społeczny i teolog luterański, krytyk Szkoły Frankfurckiej.

150 lat temu, 17 września 1863 roku, zmarł w Paryżu, w wieku 66 lat, Alfred-Victor hr. (comte) de Vigny, romantyczny poeta, dramaturg i powieściopisarz, od 1845 roku członek Akademii Francuskiej, ppor. Gwardii Królewskiej za Restauracji, legitymista.

150 lat temu, 20 września 1863 roku, zmarł w Berlinie, w wieku 78 lat, Jacob Ludwig Carl Grimm, filolog i pisarz, twórca niemieckiego językoznawstwa porównawczego, od 1841 roku członek Pruskiej Akademii Nauk, współautor (wraz z bratem Wilhelmem) zbioru słynnych „Baśni braci Grimm”.

10 lat temu, 20 września 2003 roku, zmarł w Londynie, w wieku 86 lat, Robert Norman William Blake, historyk, wykładowca Christ Church, a następnie The Queen's College w Oksfordzie, od 1971 roku dożywotni par (life peer) Baron Blake of Braydeston, Wielki Bajlif Opactwa Westminsterskiego, doktor h.c. uniwersytetu w Glasgow i Westminster College, „oficjalny” historyk Brytyjskiej Partii Konserwatywnej.

125 lat temu, 26 września 1888 roku, urodził się w Saint Louis (Missouri, USA) Thomas Stearns Eliot, poeta, dramaturg, krytyk literacki i eseista; w literaturze uczestnik ruchu modernistycznego i reprezentant imażyzmu; wychowany w unitarianizmie, w 1927 roku konwertował na anglikanizm i przyjął poddaństwo brytyjskie; „klasycysta w literaturze, rojalista w polityce i anglokatolik w religii”, członek Stowarzyszenia Króla Karola Męczennika, piewca „społeczeństwa chrześcijańskiego”, sympatyk Action Française; laureat literackiej Nagrody Nobla (1948). Zmarł w 1965 roku.

25 lat temu, 27 września 1988 roku, zmarł w Halifax (Nowa Szkocja, Kanada), w wieku 69 lat, George Parkin Grant, filozof, teolog i myśliciel polityczny, profesor uniwersytetów Dalhousie (Halifax) i Mc Master (Hamilton, Ontario), chrześcijański (anglikanin) platonik, konserwatysta w nurcie antyliberalnego i tradycjonalistycznego toryzmu „wysokiego” (High Toryism), zwanego w Kanadzie „czerwonym” (Red Toryism), kanadyjski nacjonalista.

100 lat temu, 30 września 1913 roku, urodził się w Los Angeles Robert Alexander Nisbet, socjolog i filozof społeczny, profesor (i wicekanclerz) Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, Columbia University i American Enterprice Institute, współpracownik „Chronicles”, konserwatysta organiczny i komunitarystyczny tradycjonalista, krytyk idei postępu. Zmarł w 1996 roku.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.