Jesteś tutaj: Publicystyka » Inni publicyści » Adam Tomasz Witczak: Marsz AD 2012

Marsz AD 2012

Adam Tomasz Witczak

Będzie to oczywiście inny Marsz Niepodległości niż pochody sprzed roku 2010, w których udział brały jedynie stosunkowo nieliczne, kilkusetosobowe grupki „wtajemniczonych”. Rok 2010 przyniósł pierwszy przełom i kilkutysięczną demonstrację, która odbiła się sporym echem w całym kraju. Rok 2011 nie pozostawił natomiast żadnych wątpliwości co do tego, że Marsz stał się wydarzeniem wyjątkowym, złożonym przedsięwzięciem logistycznym – i nie tylko samą manifestacją uliczną, ale szerszym zjawiskiem, podstawą ruchu społecznego. Przyznajmy jednak, że rozmach i rozmiar osiągnięte zostały za cenę pewnego rozmycia ideowego. Samo w sobie jest to do przełknięcia, choćby z uwagi na fakt, że na prezentowanie szczegółowych poglądów każda grupa, organizacja czy formacja ma wszystkie pozostałe dni w roku. Z drugiej strony niepokój budzą pewne zgrzyty, a mianowicie – obserwowany już rok temu – brak lojalności w obrębie „najliberalniejszego skrzydła” naszej dzielnej „prawicy maszerującej” (vide wypowiedzi red. Tomasza Sakiewicza czy postawa p. Pawła Kukiza), nie mówiąc już o tych, którzy wprost od Marszu się odcinają (jak red. Tomasz Terlikowski), wytrwale pozując przy tym na „niezależnych”.

Tak czy inaczej zdaje się, że Marsz Niepodległości stał się dla prawicy swego rodzaju „Przystankiem Woodstock”, dorocznym barwnym zlotem, dniem wytchnienia i wykrzyczenia. Poglądy są tu już drugorzędne, byle w ogólnym sensie były „pro-polskie”, „anty-PO”, „narodowe” i „patriotyczne”. Oczywiście nastawiony wrogo do całej koncepcji nowoczesnego państwa, wolnorynkowy monarchista może się tu pojawić, nawet jeśli zachowa odrobinę sceptycyzmu czy lekki dystans – ze względu na swoje przekonania, a być może i długoletnie doświadczenie, uodparniające na porywy serca. Marsz, mimo że w pewnym sensie przebił się do prawicowego mainstreamu, w jakimś stopniu wciąż pozostaje zjawiskiem antysystemowym i polaryzuje społeczeństwo. To zaś nadal jest jego siłą.

Członek Rady Naczelnej Organizacji Monarchistów Polskich
Adam Tomasz Witczak

Marsz Niepodległości 2012

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.