O pewnych projektach J.K.
ATW

Josef Maria Klumb i Raymond Dennis Plummer znani są przede wszystkim z grania w zespołach Von Thronstahl i The Days Of The Trumpet Call. Warto zatem choćby pokrótce wspomnieć o innych szyldach, pod którymi grywali razem i osobno w przeszłości.

Historia to długa, bo sięga swymi korzeniami początku lat 80-tych. Wtedy to urodzony w roku 1962 Josef Klumb, wówczas młody, gniewny członek subkultury punkowo-gotyckiej, założył kapelę o nazwie Aus'98. Grał w niej razem z basistą Raymondem P. Zespół wykonywał szybką, ostrą i krzykliwą muzykę punkową, a jedynym jego nagraniem oficjalnym jest winylowy singiel "Alles Fallt / Schwarze Raben", zawierający dwie piosenki i wydany w roku 1983. Wkrótce Josef i Raymond sformowali nowy projekt - Circle Of Sig-Tiu. Zespół ten szokował zarówno nazwą i tekstami, jak i symboliką prezentowaną na okładkach płyt - nawiązującą m.in. do motywów runicznych. Była to dalej muzyka bardzo ostra i dynamiczna, z poplątanymi, piskliwymi solówkami i krzykliwym wokalem, choć pod koniec działalności pojawiały się w niej łagodniejsze wpływy dark wave i gotyku. Circle of Sig-Tiu wydał albumy "Feuer und Asche" (1985), "Signs of Time" (1986), "Signals on Tiusday" (1987) i "We come with love but not for peace" (1988). Na tym ostatnim albumie znalazła się bardzo ciekawa - zarazem ostra i w pewien sposób wzniosła - kompozycja "Dear Lord".

Po zakończeniu działalności Circle Of Sig-Tiu Josef Klumb podążył własną ścieżką, angażując się w wiele projektów i zespołów. Strona sturmzeit.net podaje następujące: Endphase, Forthcoming Fire, Jay Kay, Preussak, S.F.G., Soulincide i Weissglut. Niektórym warto się przyjrzeć bliżej.
"Jay Kay" był to po prostu pseudonim artystyczny, którego Josef wówczas używał. W roku 1989 wydał pod tym szyldem solowy album "And all your glamour will turn to dust", zawierający 14 kompozycji. Rok wcześniej ukazał się singiel projektu Preussak, w ramach którego Josef grał muzykę w stylistyce electro. Drugi album Preussak ukazał się dopiero w roku 2005, zawiera on aż 18 kompozycji, m.in. remixy klasycznych utworów, takich jak "The Great British Betrayal", "Wider die Masse" czy "Walked in Line".
Bardzo ważnym zespołem był gotycki Forthcoming Fire. Kapela ta w pierwszej połowie lat 90-tych stała się dosyć znana na niemieckiej scenie gotyk/dark wave, przy czym budziła kontrowersje, ze względu na teksty, image i wypowiedzi Josefa K., nie kryjącego ani swoich konserwatywnych przekonań, ani wiary rzymsko-katolickiej. Zespół ten ma bogatą dyskografię, wydał m.in. albumy "Longing For Light" (1991), "Illumination?" (1993), "Je Suis" (1997), "Watching Rome Burn" (1999), "In Flammen" (2004), "Siberian Summer" (2005). Forthcoming Fire grał bardzo zróżnicowaną muzykę, w której klasyczne patenty rockowe przeplatały się z neoklasyką, folklorem i elektroniką. Utwory tej kapeli pojawiły się też na wielu składankach, m.in. "Gothic Compilation Part III", "Riefenstahl" czy "Thorak".
W latach 90tych Josef Klumb udzielał się także wokalnie w zespole Weissglut. Była to wówczas kapela dość popularna na niemieckiej scenie gotyckiej. Wydali m.in. takie albumy jak "Weissglut", "Unschuldsengel" czy "Etwas Kommt in Deine Welt". Josef Klumb po raz kolejny wzbudzał kontrowersje swoimi poglądami, co nie podobało się pozostałym muzykom, próbującym przebić się do muzycznego mainstreamu poprzez kontrakt płytowy z Sony. Ostatecznie Klumb przestał śpiewać w Weissglut, a zespół działał dalej.
W roku 1998 ukazał się album "Luege wird Wahrheit, Frieden ist Krieg" projektu Unternehmen Dreizack. Była to kolejna wycieczka Klumba w estetykę motorycznego, elektronicznego beatu, okraszonego elementami industrialu i metalu. Projekt odwoływał się w swoich tekstach do "Roku 1984" Orwella i tego, w jaki sposób przedstawione tam zagrożenia objawiają się we współczesnym systemie demokratyczno-liberalnym. Pod nazwą Unternehmen Dreizack ukazał się także album "1948" (2001).

W połowie lat 90tych Josef K. wraz ze swoim bratem, Bernardem oraz Raymondem P. zaczęli nagrywać jako Von Thronstahl - to jednak osobna i raczej dobrze znana historia. W roku 2000 wydany został album "Purification" - debiutancki materiał The Days Of The Trumpet Call, solowego projektu Raymonda P. TDOTC prezentuje monumentalną muzykę neoklasyczną, odwołującą się do religijnych i heroicznych wartości kultury europejskiej. Drugi album projektu to "I Saw No Temple In The City" (2001). Trzeci - "Heroes and Traitors" ukazał się w roku 2002 i stanowi muzyczną oprawę dla opowiadań Jamesa Bravewolfa, które są dołączone do płyty. Podobno niedługo ma się ukazać nowy album TDOTC. Oczywiście Raymond P. przez minione lata aktywnie udzielał się w Von Thronstahl, m.in. na płytach "Bellum Sacrum Bellum" czy "Sacrificare". Utwór TDOTC "Satan's Trick" pojawił się także na składance "Credo in unum Deum".

ATW



O pewnych...
Ciąg dalszy...







10