Od ONRu...
Od Naczelnego:

Siedemnasty numer "Młodzieży Imperium" obfituje w teksty wszelkiego rodzaju. Szczególnie rozbudowany jest dział Historia, w którym dominują wątki związane z przedwojennym ruchem narodowym, a zwłaszcza z RNR "Falanga". Cytaty ze wspomnień Stefana Kisielewskiego stanowią zresztą łącznik z okresem powojennym, m.in. z bardzo kontrowersyjnym przedsięwzięciem, jakim był PAX. Warto przeczytać, jak postawę PAXowców oceniał człowiek spoglądający na nich z zewnątrz, a nawet z obszarów "konkurencji", bo przecież Kisiel przez lata był współpracownikiem "Tygodnika Powszechnego" i środowiska "Znaku".
Pośrednio motyw PAXowski powraca w Refleksjach, gdzie publikujemy fragmenty "Myśli" Bolesława Piaseckiego. Celem nie było bynajmniej epatowanie tymi partiami textu, które mogłyby dziś uchodzić za podejrzane, extrawaganckie czy przebrzmiałe, ale uwypuklenie tego, co wartościowe i wciąż aktualne.
Rozbudowany jest także dział Muzyka, a w nim m.in. dwa bardzo ciekawe teksty Thierry'ego Jolifa, znanego choćby z projektu Lonsai Maikov. Thierry jest także bardzo rozsądnym teoretykiem i o tym świadczą eseje, które publikujemy w tym numerze. A oprócz nich: prezentacje sylwetek Messiaena, Ikedy i Lopeza oraz - jak zawsze - garść recenzji muzycznych.
W dziale literackim również obfitość: pieśni, poezje i proza rozmaita. Zwracam uwagę na dość niezwykłe (w formie i treści) opowiadanie Bociana.
Na deser wywiady: Von Thronstahl i Gregorio Bardini. Zapraszam do lektury!


ATW

...do PAXu
Ciąg dalszy...My, którzy przychodzimy z ONR, przebywamy dłuższą drogę, ale kiedy już przychodzimy, jesteśmy uczciwymi tam, gdzie się deklarujemy (W. Kętrzyński do J. Borejszy, 1945)
02