Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Inauguracja 19. Dni Kultury Szwedzkiej — Elżbieta Towarnicka, Daniel Dawidowicz

Inauguracja 19. Dni Kultury Szwedzkiej

Stowarzyszenie Polsko-Szwedzkie „Tillsammans”

19. Dni Kultury Szwedzkiej na Dolnym Śląsku zainaugurowane zostały spotkaniem we wrocławskim Muzeum Etnograficznym. Po raz kolejny nie zabrakło na nim przedstawiciela Portalu Legitymistycznego. 17 marca 2013 r. tematem prelekcji pani Elżbiety Towarnickiej, prezes Stowarzyszenia Polsko-Szwedzkiego „Tillsammans”, stały się tradycje wielkanocne w Szwecji.

Ze słów prelegentki wynikła jednak szokująca – dla Polaków (chcielibyśmy w to wierzyć) – konstatacja, że w czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w zlaicyzowanej Szwecji większą popularnością (to słowo jest w tym kontekście naprawdę na miejscu) od naszego Pana Jezusa Chrystusa cieszą się pogańskie legendy o czarownicach. Trudno powstrzymać się od stwierdzenia, że to daleka, lecz nieunikniona konsekwencja rewolucji protestanckiej. Po odrzuceniu Świętej Wiary Katolickiej ludzie zaczynają wierzyć w cokolwiek, alternatywą dla ateizmu okazuje się zaś powrót do pogaństwa. Również dla nas powinno być to ostrzeżeniem.

Do nagrania audio dołączamy parę migawek filmowych:

Wersja audio

Nagranie wideo

Drugą odsłoną wrocławskich Dni Kultury Szwedzkiej były spotkania z uczniami szkół podstawowych w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. T. Mikulskiego. 21 marca pan Daniel Dawidowicz, archeolog i znawca kultur Północy, przedstawił prelekcje o Wikingach, a w drugiej części zajęć dzieci poznawały różne odmiany alfabetów runicznych.

19. Dni Kultury Szwedzkiej w wielu miastach Dolnego Śląska potrwają do 17 maja.

Wersja audio

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.