Jesteś tutaj: Multimedia » Miscellanea » Wrocławskie obchody rocznicy „Krwawej Niedzieli” — Oddział Wrocławski Kongresu Nowej Prawicy

Wrocławskie obchody rocznicy „Krwawej Niedzieli”

Oddział Wrocławski Kongresu Nowej Prawicy

11 lipca 2015 r. odbyły się we Wrocławiu obchody 72. Rocznicy „Krwawej Niedzieli”, czyli apogeum ludobójczej działalności band Ukraińskiej Powstańczej Armii na Wołyniu.

Jak mogliśmy przeczytać w zaproszeniu na obchody:

Najbardziej krwawe żniwa dotknęły w 1943 r. Wołynia. Mordercy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonali straszliwej rzezi na ludności polskiej 11 lipca 1943 roku. W ciągu jednego dnia zostało napadniętych blisko 100 miejscowości. Była to Krwawa Niedziela. Wyrżnięci zostali w pień Polacy uczestniczący w Mszach Świętych, zarżnięci księża, zakonnicy i ministranci. Ofiarami padło kilkanaście tysięcy dzieci, kobiet i starców. Wołyń płonął. Bezbronna ludność była skazana na zagładę. Mordy na Wołyniu pochłonęły 60 tysięcy niewinnych istot. Ukraińcy mordowali też Żydów, Rosjan, Czechów, Ormian i swoich rodaków, tych, którzy ratowali zabijanych sąsiadów. (Stanisław Srokowski) 

Spotkanie we wrocławskiej siedzibie Civitas Christiana rozpoczęło się od prelekcji pani Ilony Gosiewskiej (prezes Stowarzyszenia Odra-Niemen) na temat prac ekshumacyjnych prowadzonych na Wołyniu pod przewodnictwem dr. Leona Popka z lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Po prelekcji odbył się pokaz filmu dokumentalnego pt. Kresy. Opowieść o zagładzie w reżyserii p. Marcina Bradkego. To relacja ostatnich żyjących świadków historii urodzonych na dawnych kresach Rzeczypospolitej (Wołyń, Małopolska Wschodnia) i ich opowieść o zagładzie dokonanej w latach 1939-1945 przez ukraińskich nacjonalistów. Bohaterowie materiału byli naocznymi świadkami zbrodni UPA, w których wyniku tracili rodziny i dobytek.

Obchody „Krwawej Niedzieli” zakończył Marsz Pamięci, w którym wzięło udział kilkaset osób. W atmosferze zadumy, kompletnej ciszy i z zapalonymi zniczami uczestnicy obchodów udali się pod Pomnik Pamięci Ofiar UPA przy ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (na bulwarze Xawerego Dunikowskiego), gdzie odmówiono modlitwę za pomordowanych, złożono znicze, świece i kwiaty.

W uroczystościach wzięli udział również przedstawiciele Wrocławskiego Oddziału Kongresu Nowej Prawicy na czele z Prezesem Oddziału, panem Zbigniewem Jarząbkiem.

Relacje z wrocławskich obchodów:

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.