Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » „Bycze historie” w przestrzeni hiszpańskich miast — mgr Natalia Bursiewicz

„Bycze historie” w przestrzeni hiszpańskich miast

Galeria Miejska

Choć współcześnie widowiska, w których centralną rolę odgrywa byk, kojarzą się głównie z corridą i budynkiem przypominającym rzymskie amfiteatry, to przez wieki na ogół odbywały się one w przestrzeni miejskiej – na ulicach i placach.

Na czas ich trwania miasta hiszpańskie zmieniały swoje oblicze – dekorowano balkony, budowano drewniane konstrukcje, trybuny, blokady i zabezpieczenia. Miasto stawało się scenografią niezwykłego spektaklu łączącego muzykę, walkę, targ i taniec. Był niezwykle zróżnicowanym kolażem dźwięków i barw, a także grą świateł i cieni. Dopiero w XVII wieku zaczęły powstawać pierwsze areny służące wyłącznie corridzie. Walki z bykami przeniesiono tym samym poza obręb murów miejskich, do specjalnie wyznaczonych obiektów.

W wykładzie wygłoszonym 19 sierpnia 2014 roku pani mgr Natalia Bursiewicz zaprezentowała wielowiekowe tradycje tauromachii, które w Hiszpaniach mają swoją zdecydowanie mroczną stronę – w większości przypadków byki miały zginąć na arenach lub ulicach. W przeciwieństwie do walk z bykami w Portugalii i Francji, które nie kończyły się śmiercią zwierzęcia, fiesty hiszpańskie wymagały rozlewu krwi.

Wykład odbył się w sali sesyjnej Dworca Głównego we Wrocławiu jako impreza towarzysząca wystawie Tauromachia – walka byków. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:

Wersja audio

Nagranie wideo

wykład pani mgr Natalii Bursiewicz — fot. Adrian Nikiel

zdjęcie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.