Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » Co może dać Ci egoizm? Filozofia Ayn Rand we współczesnym świecie — Kamil Pietruszka

Co może dać Ci egoizm?

Koło Naukowe Myśli Wolnościowej „Praxis” / Oddział Wrocławski Stowarzyszenia KoLiber

Mimo coraz poważniejszej krytyki (a może właśnie ze względu na nią?), która w środowiskach wolnościowych jest formułowana odnośnie do myśli filozoficznej Ayn Rand, spotkania poświęcone obiektywizmowi cieszą się nieustającą popularnością. Tak też było 25 kwietnia 2018 roku podczas wykładu na wrocławskim Uniwersytecie Ekonomicznym, kiedy spóźnieni uczestnicy spotkania musieli już zajmować miejsca na podłodze. Prelegent, pan Kamil Pietruszka, politolog i jeden z liderów lokalnych struktur Stowarzyszenia KoLiber, przedstawił zarówno zarys biografii, jak i przede wszystkim poglądy Alicji Rosenbaum, nie kryjąc oczywiście aspektów wzbudzających największe wątpliwości. O ile bowiem na poziomie „zdroworozsądkowym” w obiektywizmie można znaleźć interesujące inspiracje, o tyle nie można pominąć milczeniem tego zagadnienia, że jako zamknięty system randyzm jawi się jako sekta, a wręcz świecka religia, w której „bogiem” stał się wyidealizowany Rozum.

Zaczyna się zawsze od Ayn Rand. Co zatem trwałego może pozostać – jako wartościowa spuścizna Ayn Rand – w kolejnych stuleciach? Czy Rand dobrze znała twórczość Wiktora Hugo? Jaki byłby jej stosunek do Black Metalu? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiadał pan Kamil Pietruszka.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:

Wersja audio

Nagranie wideo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.