Jesteś tutaj: Multimedia » Prelekcje » „Doktor Seliański” — Andrzej Chodacki

„Doktor Seliański” — spotkanie promocyjne

Wydawnictwo Lena

12 listopada 2016 roku w Dreźnie – tym najbardziej polskim z niemieckich miast – gościł pan Andrzej Chodacki, autor głośnej powieści zatytułowanej Doktor Seliański (wyd. Lena, Wrocław 2015). Spotkanie autorskie z udziałem Polonii, Niemców i Ukraińców odbyło się w siedzibie Muzeum Miasta Drezna.

Portal informacyjny Polacy we Włoszech pisał w styczniu: Powieść doktora Andrzeja Chodackiego z Polski pt. „Doktor Seliański” przedstawia tragedię mieszkańców Drezna zbombardowanego przez alianckie lotnictwo 13 i 14 lutego 1945 roku. Straszną śmierć poniosło wtedy kilkadziesiąt tysięcy osób, w zdecydowanej większości cywilów. Na tle tej tragedii przedstawiono heroiczną postawę lekarza, doktora Ostapa Seliańskiego, który w trakcie nalotu nie opuścił operowanego właśnie pacjenta i zginął wraz z nim, gdy w wyniku nalotu zawalił się dach sali operacyjnej.

Jest to swoisty manifest przeciwko wojnie ukazujący jej makabryczną anatomię (…). Powieść posiada też swój włoski akcent: tej samej nocy, w której zginął tytułowy bohater, doktor Ostap Seliański, od bomb poniósł także śmierć włoski hrabia Mikołaj von Ballestrem, który znalazł się w Dreźnie z powodu zagrożenia bolszewickiego kładącego się cieniem na Europę wschodnią i środkową1. Czy obaj mężczyźni spotkali się w Teatrze Alberta w Dreźnie na komedii Szekspira „Wieczór trzech króli” kilka dni przed nalotem? Tego nie wiemy na pewno. A opisana w powieści scena spotkania w Teatrze Alberta mogłaby być jednym ze scenariuszy życia kulturalnego elit „Florencji Północy” bezpośrednio przed zrównaniem miasta z ziemią.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania:


1 Ściślej: hrabia był przedstawicielem górnośląskiego rodu, który pochodził z Piemontu – przypis redakcji Portalu Legitymistycznego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.